PARTNER PORTALU
  • BGK

Opole: Rewitalizacja placu Kopernika w PPP

  • JL    26 października 2015 - 08:15
Opole: Rewitalizacja placu Kopernika w PPP
Podpisywanie umowy na budowę parkingu podziemnego oraz rewitalizację placu Kopernika w Opolu. Mat prasowe

Miasto Opole oraz firma IGI Exclusive podpisały umowę na budowę parkingu podziemnego oraz rewitalizację placu Kopernika.
Całość odbywać się będzie na zasadach partnerstwa publiczno-prywatnego.

Jak informuje opolski ratusz, dzięki osiągniętemu porozumieniu – negocjacje trwały blisko 10 miesięcy – stolica województwa uzyska nie tylko nową przestrzeń parkingową, ale też atrakcyjny teren rekreacji, którego koncepcja już jest przedmiotem konkursu.

Czytaj też: Ustawa rewitalizacyjna szansą na rozwój

Zgodnie z podpisaną umową w obrębie placu Mikołaja Kopernika powstanie dwukondygnacyjny parking podziemny na 300 miejsc postojowych. Porozumienie w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego obejmuje zagospodarowanie przestrzeni na powierzchni placu a także zaprojektowanie i przebudowę układu drogowego w tamtym rejonie.

Nowe rozwiązanie przewiduje w rejonie wjazdu i wyjazdu z parkingu włączenie się do ruchu w ul. Żeromskiego w obu kierunkach oraz dodatkowo w rejonie ronda Pileckiego powstanie prawoskrętu w ul. Żeromskiego.

Równolegle do tych prac prywatny partner prowadził będzie budowę obiektu handlowo – usługowego. Będzie naturalnym rozszerzeniem aktualnego C.H Solaris.

– Z dużą satysfakcją i zadowoleniem podpisujemy umowę i już myślami jesteśmy przy 2017 roku, kiedy to wiosną powinny ruszyć prace budowlane. Liczymy, że potrwają nie dłużej niż 18 miesięcy – mówi Padrick Coll, przedstawiciel inwestora.

Prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski przyznał, że negocjacje trwały długo, ale były to bardzo dobre rozmowy i ich efekt jest widoczny dzisiaj.

– Zmieniamy przestrzeń w ścisłym centrum miasta na bardziej przyjazną zarówno kierowcom jak i wszystkim mieszkańcom. Cieszymy się na myśl o nowych miejscach parkingowych, ale liczymy też na kreatywne i ciekawe propozycje na zagospodarowanie powierzchni placu Kopernika – podkreśla Arkadiusz Wiśniewski.

Powstałym parkingiem podziemnym zarządzać i pobierać z tego tytułu zyski będzie przez 30 lat partner prywatny. Łącznie faza przygotowania i realizacji inwestycji ma trwać maksymalnie 44 miesiące.

Szacowana wartość nakładów to 100 mln zł brutto na cały zakres inwestycji. 35 mln zł brutto kosztować ma parking podziemny a 6,8 mln zł brutto to z kolei koszt przebudowy układu drogowego.

Wkładem własnym miasta do przedsięwzięcia jest nieruchomość w obrębie placu Mikołaja Kopernika o powierzchni 0,3413 ha.

Jak deklaruje inwestor, w rozbudowywanej części Centrum Handlowego Solaris zagoszczą przestrzenie poświęcone modzie oraz gastronomii.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.