PARTNER PORTALU
  • BGK

Partnerstwo publiczno-prywatne nie zwiększy zadłużenia gmin

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    22 lipca 2011 - 06:55
Partnerstwo publiczno-prywatne nie zwiększy zadłużenia gmin

Jeśli większość ryzyka weźmie na siebie przedsiębiorca, wspólna inwestycja samorządu i biznesu nie wpłynie na wysokość długu publicznego.
Wiele samorządów ma wątpliwości, kiedy inwestycje w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego są zaliczane do długu publicznego, a kiedy nie. Na wszelki wypadek z ostrożności rezygnują ze współpracy – donosi „Dziennik Gazeta Prawna”.

Czytaj też: Partnerstwo publiczno-prywatne bez przetargów

Wszystko przez rozporządzenie ministra finansów, które obowiązuje od początku roku. Gminy obawiają się, że zgodnie z nim umowy o PPP będą wpływać na poziom ich zadłużenia, a przez to z dnia na dzień musiałby doliczyć do swego długu także wieloletnie zobowiązania wobec prywatnego biznesu. I choć resort finansów zapewniał, że rozporządzenie niczego nie zmieniło, wątpliwości pozostały.

Czytaj też: Partnerstwo ma uratować drogi

Rząd chce je rozwiać. W projekcie nowej ustawy deregulacyjnej bis proponuje, aby przesądzić, że wspólna inwestycja samorządu i biznesu nie będzie miała wpływu na wysokość zadłużenia samorządu, gdy większość ryzyka weźmie na siebie przedsiębiorca.

Czytaj też: Partnerstwo szansą dla odpadów

Chodzi o ryzyko budowy, dostępności lub popytu. Szczegóły oceny ryzyka określi potem minister gospodarki w porozumieniu z ministrem finansów publicznych specjalnym rozporządzeniu. Projekt trafił do laski marszałkowskiej. Zajmą się nim teraz parlamentarzyści.

Czytaj też: Przybędzie inwestycji w formule partnerstwa
 
Dla samorządów partnerstwo publiczno-prywatne to szansa na realizację ważnych inwestycji, np. budowę kanalizacji, parkingów miejskich czy stadionów, w sytuacji gdy ich kasy świecą pustkami i gdy nie można sięgnąć po środki unijne. Wtedy rozwiązaniem może być biznes z prywatnym inwestorem – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.