PARTNER PORTALU
  • BGK

Partnerstwo szansą dla odpadów

  • Patrycja Batóg    5 listopada 2010 - 12:03
Partnerstwo szansą dla odpadów

W sytuacji, gdy gminy nie są w stanie same sfinansować koniecznych inwestycji infrastrukturalnych, współpraca z partnerem prywatnym może przyspieszyć realizację wielu projektów.
W Polsce istnieją ramy prawne pozwalające na skorzystanie z formuły partnerstwa publiczno-prywatnego, jednak w zakresie jej wykorzystania wyprzedzają nas nie tylko takie kraje jak Wielka Brytania czy Francja, ale również Czechy, Węgry oraz Rumunia i Bułgaria.

Według danych przedstawionych przez Fundację Centrum PPP w 2009 roku ukazało się 41 ogłoszeń o koncesji i partnerstwie publiczno-prywatnym, natomiast od stycznia do czerwca 2010 roku było ich 38. Samorządy zatem powoli przekonują się do nowych rozwiązań i deklarują, że chcą skorzystać z PPP w przyszłości.

Przed przystąpieniem do realizacji inwestycji należy uważnie przeanalizować zapisy ustawy, by przesądzić czy w ogóle może ona zostać zrealizowana w tej formule.

– Warto również pamiętać, że PPP obejmuje bardzo konkretny model inwestycji, w której prywatny partner ma prawo do eksploatacji wybudowanych przez siebie obiektów i do świadczenia związanych z nimi usług. Podmiot publiczny przejmuje te obiekty do eksploatacji dopiero po zakończeniu umowy – uważa Agnieszka Ferek, senior associate w kancelarii prawnej Hogan-Lovells.

Obecnie trwają pracę nad realizacją 10 projektów zakładów termicznego przekształcania odpadów komunalnych, z czego 4 projekty realizowane są w formule PPP: na Górnym Śląsku, w Poznaniu, w Koszalinie i w Łodzi. Całkowity koszt tych przedsięwzięć to ponad 4,4 mld zł, z czego 1,5 mld zł to dofinansowanie z Unii Europejskiej.

– Samorządy dzisiaj dokonują analiz i szukają najlepszych rozwiązań, biorąc pod uwagę swoje możliwości finansowe i skuteczność realizacji projektu. To, że niektóre projekty idą trybem tradycyjnym, a niektóre są konsekwentnie przygotowywane w modelu PPP, jest przykładem tego, co czeka nas w najbliższej przyszłości – sądzi Krzysztof Siwek, dyrektor Departamentu Przygotowania Projektów Indywidualnych w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • autoidea, 2010-11-06 10:04:26

    Dziennikarz wprowadza w blad : Nie wszystkie "zakłady termicznego przekształcania odpadów" to spalarnie. Spalarnie sa szkodliwe i nieefektywne. Tylko czyste zgazowanie gwarantuje przyjazna mieszkancom (a wiec srodowisku) utylizacje.