Pierwsza łopata na budowie wartej 725 mln zł spalarni śmieci

W czwartek wbito pierwszą łopatę na budowie poznańskiej spalarni śmieci. Kosztujący 725 mln zł obiekt ma być gotowy w 2016 r. i utylizować rocznie 210 tys. ton śmieci. Dzięki niemu mieszkańcy metropolii Poznań mają uniknąć podwyżek stawek za odbiór odpadów.
Pierwsza łopata na budowie wartej 725 mln zł spalarni śmieci

Spalarnia powstaje na zasadach partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP). Właścicielem obiektu będzie Miasto Poznań. Natomiast do firmy SITA Polska należy spółka celowa SITA Zielona Energia, której zadaniem jest zaprojektowanie i budowa spalarni. W zamian partner publiczny przez 25 lat będzie eksploatował instalację.

Roboty przygotowujące inwestycję rozpoczęły się na placu budowy w kwietniu. Teraz inwestor uzyskał wszystkie wymagane pozwolenia i przystąpił do kolejnego etapu budowy Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych.

Jak powiedział w czwartek prezes SITA Polska Jean-Michel Kaleta, firma jest o kilka tygodni do przodu z harmonogramem budowy. Jak podkreślił projektowanie instalacji zabrało rok.

Prezydent Poznania Ryszard Grobelny przyznał w trakcie uroczystości, że liczy na to, iż koszty budowy spalarni nie zwiększą się. "W ten sposób możemy optymalizować opłaty dla mieszkańców. Nie obniżymy obecnych stawek za odpady, ale dzięki spalarni nie będziemy musieli ich podwyższać" - dodał Grobelny.

Spalarnia jest częścią budowanego przez Poznań i okoliczne samorządy systemu gospodarki odpadami. Cały projekt kosztuje ponad 1 mld zł. Budowa spalarni została dofinansowana z UE kwotą 352 mln zł. To największy projekt inwestycyjny Poznania i pierwsza tej skali inwestycja realizowana w Polsce przez samorząd w formule PPP - partnerstwa publiczno-prywatnego.

"Miasto byłoby w stanie wybudować spalarnię samodzielnie, ale w efekcie musielibyśmy żądać od mieszkańców wyższych stawek za odpady" - powiedział Ryszard Grobelny.

Partnerem finansowym inwestycji jest Marguerite - Europejski Fundusz Energii, Zmian Klimatu i Infrastruktury 2020. To pierwsze przedsięwzięcie z finansowym udziałem KE. Udziałowcami funduszu - oprócz Komisji - są banki z pięciu krajów, w tym PKO BP oraz EBI.

Jak powiedział prezes Marguerite Łukasz Dziekoński, projekt spalarni był wielokrotnie nagradzany przez Komisję Europejską i stawiany jako wzór w realizacji tego typu inwestycji dla innych państw członkowskich. To bezprecedensowa pod względem wielkości i znaczenia inwestycja, zarówno siła kapitałowa banku, jak i doświadczenie zespołu przygotowującego model finansowania pozwala nam z sukcesem uczestniczyć w tego typu projektach - dodał Dziekoński

Obiekt powstaje w sąsiedztwie elektrociepłowni Karolin w północno-wschodniej części Poznania. Każdego roku w spalarni utylizowanych będzie 210 tys. ton odpadów, dostarczanych przez Związek Międzygminny Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej.

Projekt spalarni pozwoli spełnić wymagania dotyczące ograniczenia ilości odpadów komunalnych trafiających na składowiska, które wynikają z polskiego i europejskiego prawa.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.