PARTNER PORTALU
  • BGK

Polska wschodnia stroni od PPP? Na Podlasiu jeden projekt, na Mazowszu - 15

  • bad    21 września 2015 - 14:03
Polska wschodnia stroni od PPP? Na Podlasiu jeden projekt, na Mazowszu - 15
Jednym z zakończonych projektów w PPP we wschodnich województwach są baseny w Solcu-Zdroju (fot.:basenymineralne.p)

Analizując liczbę projektów partnerstwa publiczno-prywatnego realizowanych w poszczególnych województwach wyraźnie widać, że najwięcej jest ich w regionach najbardziej rozwiniętych. Regony Polski wschodniej wypadają przy nich blado.
W pięciu województwach Polski wschodniej realizowanych jest dziś 13 projektów w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Najwięcej - pięć w województwie warmińsko-mazurskim, trzy w woj. świętokrzyskim, po dwa w województwach lubelskim i podkarpackim, jeden na Podlasiu. Dla porównania na Mazowszu realizowanych jest 15 projektów, w Małopolsce – 12, na Pomorzu – 10.

Ponadto 19 pomysłów na partnerstwo publiczno-prywatne czeka w województwach wschodnich na realizację. 10 z nich w województwie podkarpackim, cztery w lubelskim, trzy w warmińsko-mazurskim i dwa w podlaskim.

Projekty PPP w Polsce wschodniej

W każdym z pięciu województw Polski wschodniej w ramach PPP budowana jest sieć szerokopasmowa (projekt Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej). W województwach: świętokrzyskim, podkarpackim i warmińsko-mazurskim podmiotem publicznym jest województwo, na Lubelszczyźnie Kraśnik, a na Podlasiu Brzeg.

Ponadto w województwie świętokrzyskim w formule PPP realizowane są projekty: kompleks mineralnych basenów w Solcu-Zdroju (wartość 16 mln zł) oraz kompleksowe rozwiązanie problemów gospodarki odpadami na terenie miasta Skarżysko-Kamienna wraz z utworzeniem instalacji do przetwarzania odpadów komunalnych (15 mln zł), na Podkarpaciu świadczenie usług polegających na organizacji imprez i zarządzaniu Centrum Wystawienniczo-Kongresowym (60 mln zł).

Na Lubelszczyźnie w PPP budują halę sportową w Karczmiskach wraz z wyposażeniem (12 mln zł), a w województwie warmińsko-mazurskim w Pieckach powstanie kotłownia na biomasę (4 mln zł), będzie też kompleksowa modernizacja systemu grzewczego kotłowni przy ul. Szkolnej 2 w miejscowości Ruciane-Nida (1,5 mln zł). Inne projekty PP na Warmii i Mazurach to świadczenie usług w zakresie gospodarki wodno-ściekowej i gospodarki energetycznej (4,5 mln zł) i Termy Warmińskie w Lidzbarku Warmińskim (78 mln zł) -  ten akurat projekt, choć na ukończeniu, raczej nie będzie stawiany na wzór.

Dyskusja na kongresie

Temat inwestycji (w tym PPP) będzie poruszany podczas Wschodniego Kongresu Gospodarczego w Białymstoku, 24, 25 września br.

W dwudniowym cyklu debat, spotkań i wydarzeń towarzyszących poświęconych najważniejszym dla gospodarki Polski Wschodniej kwestiom weźmie udział ponad tysiąc gości z Polski oraz z Białorusi, Litwy, Ukrainy i innych krajów Europy – polityków, liderów życia gospodarczego, przedstawicieli polskich i zagranicznych firm, ekspertów i naukowców.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.