Polski Fundusz Rozwoju, Paweł Borys: PPP w Polsce ma przyszłość

Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys w rozmowie z wnp.pl wyraża przekonanie, że PFR przyczyni się do rozwoju formuły PPP w Polsce, szczególnie, gdy w następnej perspektywie finansowej zostaną ograniczone dla Polski pieniądze z Brukseli.
Polski Fundusz Rozwoju, Paweł Borys: PPP w Polsce ma przyszłość
Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys (fot. ptwp)

- Moim zdaniem, partnerstwo publiczno-prywatne bardzo się w Polsce rozrusza w kolejnej dekadzie – mówi Paweł Borys. – Nie będzie tylu pieniędzy unijnych, co najzwyczajniej wymusi większą kreatywność w pozyskiwaniu źródeł finansowania. Zresztą już dziś wiele z budżetów samorządowych jest, powiedzmy ostrożnie, bardzo napiętych - zaznacza.

Jak przyznaje, formuła PPP do błyskawicznych nie należy, bo nierzadko to proces 2-3-letni, ale – wbrew niektórym potocznym wyobrażeniom - jest przejrzysta i efektywna z punktu widzenia samorządów. Jak zapewnia, do końca roku Ministerstwo Rozwoju opracuje projekt strategicznej polityki w dziedzinie PPP.

- A my, zapewne we wrześniu, podamy do publicznej wiadomości szczegóły pierwszego takiego produktu z udziałem PFR, dotyczącego infrastruktury (z wykorzystaniem tzw. zinstytucjonalizowanego modelu PPP). Wytworzyliśmy już standard dokumentacji. Jeśli skutecznie wdrożymy go raz, to – niczym oprogramowanie Microsoftu – można będzie taki dobry schemat powielać w rozmaitych miejscach i okazjach prawie 1:1 – dodaje prezes PFR.

Borys podkreśla również, że PFR będzie pracować na rzecz firm publicznych i prywatnych z polskim z kapitałem, będzie koncentrować uwagę na Polakach i polskich przedsiębiorstwach czy samorządach.

Całą rozmowę przeczytasz TUTAJ.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.