PARTNER PORTALU
 • BGK

Polskie Inwestycje Rozwojowe ogłosiły kolejne projekty

 • PAP    20 marca 2014 - 15:19
Polskie Inwestycje Rozwojowe ogłosiły kolejne projekty

- W ciągu dwóch, trzech tygodni spółka Polskie Inwestycje Rozwojowe ogłosi swój udział w dwóch kolejnych projektach inwestycyjnych. Jeden z nich ma dotyczyć energetyki; drugi - samorządowego projektu w formule partnerstwa publiczno-prywatnego.
Prezes spółki PIR Mariusz Grendowicz poinformował o tym w czwartek w Będzinie - po podpisaniu porozumienia z Tauronem ws. finansowania nowego bloku gazowo-parowego w należącej do koncernu Elektrowni Łagisza.

Grendowicz zwrócił uwagę, że to już czwarta transakcja spółki w ogóle, a trzecia związana z szeroko pojętą energetyką. Dotychczas spółka porozumiała się ws. wspólnych przedsięwzięć m.in. z Lotosem i Miejskim Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej w Olsztynie.

Czwartkowe porozumienie z Tauronem dotyczy projektu wartego ponad 1,5 mld zł. PIR, jako mniejszościowy udziałowiec, zainwestuje za pośrednictwem wspólnej spółki celowej z Tauronem do 750 mln zł, czyli maksymalną kwotę, jaką może inwestować.

"Liczymy, że w ciągu najbliższych dwóch, trzech tygodni będziemy w stanie zaprezentować kolejne dwa projekty - zapowiedział w czwartek Grendowicz. Dodał, że jeden z nich będzie również związany z energetyką, a kolejny będzie współrealizowany z jednostką samorządu terytorialnego w formule partnerstwa publiczno-prywatnego.

"Cztery z sześciu transakcji, które mamy już wstępnie zatwierdzone i nad którymi bardzo intensywnie pracujemy, są to projekty związane z rozumianym szeroko bezpieczeństwem energetycznym Polski" - wskazał prezes PIR.

Spółka Polskie Inwestycje Rozwojowe powstała w ramach Programu Inwestycje Polskie. Celem programu jest zapewnienie finansowania długoterminowych i rentownych projektów infrastrukturalnych. PIR mają przyczynić się do wzrostu PKB oraz tworzenia nowych miejsc pracy.

Działalność PIR ma obejmować sześć sektorów gospodarki: energetykę, węglowodory, infrastrukturę transportową, infrastrukturę telekomunikacyjną, infrastrukturę samorządową i infrastrukturę przemysłową.

"W każdym z tych sektorów pracujemy nad projektami. Myślę, że po tych sześciu, które już niebawem będą znane wszystkie, nastąpią kolejne, z tych innych dziedzin. W szczególności czekamy na pierwszą transakcję z sektora infrastruktury transportowej. Mamy nadzieję, że w najbliższych miesiącach ten pierwszy projekt uda nam się pokazać" - zaznaczył w czwartek Grendowicz.

"Pracujemy zarówno nad projektami kolejowymi, projektami drogowymi, a także mamy kontakty z niektórymi operatorami portów lotniczych" - dodał prezes PIR.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (4)

 • salman, 2014-04-18 11:53:54

  Do Janina Jankowska: Może chodzić o tzw. przejedzenie pieniędzy abym się mylił, pamiętam, że jak powstawała ta spółka to najważniejsze były apanaże prezesa i póżniej z tego powodu spółka wystartowała.
 • gosc, 2014-04-09 12:06:06

  wlasciwie pieniadze sa tylko na duze inwestycje realizowane przez "panstwowe" spolki. czy to jest legalne ? sa to praktycznie dotacje dla duzych a mali przedsiebiorcy nie maja zadnych szans uzyskac finansowania na mniejsze projekty. ile pieniedzy jest wlasciwie w tym tajemniczym urzedzie ...? to nie ma nic wspolnego z wolnym rynkiem.  rozwiń
 • zx, 2014-04-06 13:47:54

  Do Janina Jankowska: Żeby to jedyna macierz bytów, krajowe rady, fundusze, izby, agencje rynku, kapitały ludzkie itd itp. M.in dlatego nie domyka się budżet, mamy 2 mln urzędników od grabienia wody, wątpliwej edukacji i kompetencji. Wielu dodatkowo zatrudnionych na umowy zlecenie/dzieło także nie fi...gurują w statystykach  rozwiń