PARTNER PORTALU
  • BGK

Poznańska spalarnia najlepszym pionierskim projektem PPP

  • AW    18 czerwca 2014 - 11:55
Poznańska spalarnia najlepszym pionierskim projektem PPP

Projekt budowy spalarni odpadów w Poznaniu w formule PPP został uznany za najlepszy pionierski projekt PPP na świecie w 2013 r. przez wydawcę prestiżowych międzynarodowych czasopism poświęconych tematyce partnerstwa publiczno-prywatnego – Partnership Bulletin, P3 Bulletin oraz PPP Bulletin International.
W Londynie przyznano coroczne nagrody Partnership Awards dla najlepszych projektów PPP na świecie, przyznawane przez wydawcę prestiżowych międzynarodowych czasopism poświęconych tematyce partnerstwa publiczno-prywatnego - Partnership Bulletin, P3 Bulletin oraz PPP Bulletin International. Projekt budowy spalarni odpadów w Poznaniu w formule PPP został uznany za najlepszy pionierski projekt PPP na świecie w 2013 r.

W uzasadnieniu podkreślono, że jest to największy dotychczasowy projekt PPP w Polsce. Jednocześnie jest jednym z pierwszych na świecie przykładów połączenia funduszy UE z mechanizmem partnerstwa publiczno-prywatnego.

Inwestycja zakłada budowę przez partnera prywatnego nowoczesnej Instalacji do Termicznego Przetwarzania Odpadów Komunalnych o wydajności 210 tys. ton rocznie oraz jej eksploatację przez okres 25 lat. Szacunkowy koszt inwestycji wynosi ok. 725 mln zł. Jest to już drugie prestiżowe, międzynarodowe wyróżnienie dla tego projektu.

Czytaj też: Inwestor spalarni w Poznaniu chce budować i w innych miastach 

Do tegorocznych nagród w kategorii „Najlepszy projekt pionierski" nominowane były również m.in.: projekt budowy lotniska w Zagrzebiu (koszt inwestycji ok 330 mln euro), paryskie Cite Musicale (budowa kompleksu sal koncertowych na wyspie Seguin), budowa elektrowni szczytowych w RPA (projekt o wartości ok 1 mld USD), budowa sieci przesyłowych między morską farmą wiatrową Greater Gabbard (Wielka Brytania) a stałym lądem (koszt inwestycji szacowany na ok. 317 mln funtów).

Tegoroczne Partnership Awards zdobyły również m.in.: projekt East End Crossing - budowa mostu nad rzeką Ohio w USA (najlepszy projekt drogowy oraz Grand Prix dla najlepszego projektu PPP w 2013 r.), budowa miejskich linii kolejowych w Ottawie w Kanadzie (najlepszy projekt kolejowy), budowa szpitala dziecięcego Alder Hey w Wielkiej Brytanii (najlepszy projekt z zakresu budynków publicznych), modernizacja i utrzymanie szkół w Clacton w Wielkiej Brytanii (najlepszy projekt z zakresu eksploatacji i utrzymania).

W lutym 2014 r. IPOPEMA (w konsorcjum wraz z firmą inżynieryjno-doradczą BBF Sp. z o.o.) została wybrana jako doradca przy budowie w systemie PPP spalarni dla województwa pomorskiego. Jest to obecnie największy projekt doradczy PPP w Polsce.

- Naszą misją jest uczestniczenie jako doradca finansowy w najważniejszych projektach infrastrukturalnych w Polsce, jak również pozyskiwaniu finansowania dla projektów inwestycyjnych - podkreśla Jarosław Błaszczak, dyrektor zarządzający w IPOPEMA Securities, szef działu doradztwa finansowego (eksperci obecnie zatrudnieni w IPOPEMA Securities doradzali przy poznańskim projekcie).

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.