PPP każdemu się opłaca

O tym, jak zmniejszyć koszty inwestycji samorządowych przy zastosowaniu PPP rozmawiali przedsiębiorcy i przedstawiciele śląskich władz samorządowych.

Uczestnicy spotkania dowiedzieli się m.in. jak właściwie przygotować projekt, zapoznać się z wymogami prawnymi, analizą kosztów i możliwością finansowania inwestycji przez bank lub z wykorzystaniem środków unijnych.

Podczas konferencji zaprezentowane zostały także dotychczasowe doświadczenia związane z realizacją projektów opartych na formule partnerstwa publiczno-prywatnego.

Marszałek Adam Matusiewicz podkreślił rosnącą rolę współpracy sektora publicznego i prywatnego. Jego zdaniem partnerstwo może zwiększyć potencjał gospodarczy samorządów bez potrzeby angażowania dodatkowych środków budżetowych.

Uczestnicy spotkania uznali, że zastosowanie formuły partnerstwa publiczno-prywatnego może prowadzić ponadto do istotnych oszczędności, zarówno poprzez obniżenie kosztów inwestycyjnych, jak i kosztów świadczenia usług użyteczności publicznej.

Współpraca w ramach partnerstwa skutkuje m.in. zapewnieniem optymalnego zarządzania projektem, lepszym podziałem ryzyka w ramach przedsięwzięcia oraz zwiększeniem kapitału przeznaczonego na inwestycje, przez napływ kapitału prywatnego i zwiększeniem wydajności i jakości wykonywanych zadań publicznych.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.