PARTNER PORTALU
  • BGK

PPP można wykorzystać w projektach poprawiających efektywność energetyczną

  • WNP.PL/AT    6 czerwca 2016 - 10:13
PPP można wykorzystać w projektach poprawiających efektywność energetyczną
O efektywności energetycznej mówi się od dawna, ale tego typu projektów realizowanych w formule PPP przez samorządy wciąż jest niewiele (Marek Tobiacelli, fot.PTWP)

- W projektach partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP) bardzo istotny i łatwo wyliczalny jest pozytywny wpływ na środowisko naturalne. Dlatego doskonale nadaje się do realizacji projektów poprawy efektywności energetycznej - mówi Marek Tobiacelli, dyrektor pionu efektywności energetycznej w Siemens.
- Formuła partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP) doskonale nadaje się do realizacji projektów poprawy efektywności energetycznej przez samorządy. Zawiera ona kluczowe elementy z punktu widzenia samorządu, a więc dostępność i gwarancję uzyskania efektu. Formuła PPP daje samorządom również dobrą formę kredytowania i rozłożenia finansowania na raty - wyjaśnia Tabiacelli

Taka formuła umożliwia ponadto zmodernizowanie jednocześnie dużej ilość budynków w krótkim czasie, co w innych formułach -jak zapewnia Marek Tobiacelli - byłoby trudne.

Czytaj też: Śmieci w PPP? "Z tego będą same korzyści"

W projektach PPP bardzo istotny i łatwo wyliczalny jest pozytywny wpływ na środowisko naturalne (m.in. poprzez redukcję emisji CO2), który można wyliczyć z raportów uzyskiwanych oszczędności.

O efektywności energetycznej mówi się od dawna, ale tego typu projektów realizowanych w formule PPP przez samorządy wciąż jest niewiele.

- Jedną z przyczyn jest konieczność udzielenia przez partnera prywatnego lub firmę realizującą gwarancji, że z danego projektu zostanie osiągnięty zamierzony efekt. Wiemy, że jest wiele projektów, gdzie ze względu na prostsze formuły, ten efekt jest obietnicą a nie gwarancją. Z punktu widzenia samorządów, które chcą ten efekt uzyskać i popisać się nim w lokalnym społeczeństwie, jedynie zagwarantowanie efektów w postaci kar finansowych jest dla nich interesujące, a to z kolei nie dla każdego jest łatwe - tłumaczy Marek Tobiacelli.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • mjrtom, 2016-06-06 20:00:51

    Jesteśmy w stanie taniej i efektywniej wdrożyć/wykorzystać system do zarządzania energią niż siemens. Najważniejsze - zwróci się w tym pokoleniu.
  • olek, 2016-06-06 17:07:32

    Model w oparciu o kary finansowe jest dość "idiotyczny" i "dziecinny" - to wskazuje dlaczego samorządy są w tak marnym stanie ... nie rozumieją jak lepiej zarządzać ... potrafią zarządzać jedynie poprzez "karanie" ... co to w ogóle za model zarządzania ??? Na szczę...ście są pojedyncze samorządy które niezależnie od PPP odeszły od modelu "karania" a przeszły na dużo lepszy i rozsądniejszy model win-win ... ale by to uczynić zarówno samorząd jak i biznesowy partner muszą być na tym samym średniozaawansowanym poziomie dojrzałości merytorycznej i technologicznej ... w przeciwnym razie mamy zawsze mniej świadomy i mniej douczony samorząd który jako strategiczną kompetencję "innowacyjnego" rozwoju zastosuje niestety model w oparciu "o kary finansowe" ...  rozwiń