PARTNER PORTALU
  • BGK

PPP, Ruda Śląska: Miasto zaproponowało mało atrakcyjne warunki?

  • bad    21 września 2016 - 10:26
PPP, Ruda Śląska: Miasto zaproponowało mało atrakcyjne warunki?
Tak miały wyglądać mieszkania komunalne w Rudzie Śląskiej. Fot. mat. prasowe

• Budowa mieszkań komunalny w Rudzie Śląskiej w PPP prawdopodobnie nie dojdzie do skutku.
• - Musieliśmy uznać warunki zaproponowane przez miasto za niemożliwe do akceptacji, ponieważ istotnie zaburzały równowagę stron umowy– piszą w oświadczeniu przedstawiciele firmy Warbud, która zrezygnowała z przystąpienia do inwestycji.
Postępowanie na wybór prywatnego partnera do budowy około 100 mieszkań komunalnych w Rudzie Śląskiej zostało unieważnione. Powód? Nie zgłosił się do niego żaden inwestor. Do naszej redakcji dotarło oświadczenie firmy Warbud, która była zainteresowana inwestycją.

Rozsądne rozłożenie odpowiedzialności

Jak zaznacza Przemysław Szulfer, wicedyrektor administracyjno-finansowy Warbud, partnerstwo publiczno-prywatne niesie szereg korzyści dla sektora publicznego.

Czytaj też: Rząd o PPP: Chcemy bliższej współpracy samorządów z przedsiębiorcami

Jego zdaniem jest to kompleksowa usługa wykonania, utrzymania i finansowania inwestycji. PPP to także realna odpowiedzialność wykonawcy za jakość dostarczonej infrastruktury w długim okresie użytkowania, a nie tylko w okresie rękojmi. To również niższe koszty dla sektora publicznego, nawet o 20 proc. wobec tradycyjnej formy realizacji zamówień publicznych - wymienia Szufler.

Te i inne korzyści z PPP są możliwe pod jednym warunkiem – rozsądnego rozłożenia odpowiedzialności pomiędzy stroną publiczną i prywatną. W Rudzie Śl. zdaniem wykonawcy tego zabrakło.

- Z przykrością musieliśmy uznać warunki zaproponowane przez miasto Ruda Śląska za niemożliwe do akceptacji, ponieważ istotnie zaburzały równowagę stron umowy. Ponadto, naszym zdaniem, zaproponowane warunki uniemożliwiały pozyskanie korzystnego finansowania dla tego projektu – wyjaśnia Warbud.

Szulfer dodaje, że kontrowersyjne zapisy nie zostały zmienione, w związku z czym Warbud – podobnie jak pozostali wykonawcy - nie zdecydował się złożyć oferty na budowę mieszkań w Rudzie Śląskiej w formule PPP.

- Niezmiennie promujemy optymalne rozwiązania umowne dla PPP w Polsce. We współpracy z Ministerstwem Rozwoju, PARP czy wieloma instytutami wypracowujemy zdrowe standardy PPP. Choćby z tego powodu nie możemy firmować projektów, które stoją w sprzeczności z naszą polityką - dodaje wicedyrektor administracyjno-finansowy Warbud.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.