PARTNER PORTALU
  • BGK

PPP: Ustawa rewitalizacyjna szansą na rozwój

  • PAP    26 października 2015 - 07:50
PPP: Ustawa rewitalizacyjna szansą na rozwój
W strefach rewitalizacyjnych ma powstawać m.in. budownictwo czynszowe. Fot. Pixabay.com

Dzięki nowej ustawie rewitalizacyjnej inwestycje realizowane formule partnerstwa publiczno-prywatnego mogą być tańsze i lepszej jakości niż tradycyjne.
Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju szacuje, że w Polsce jest zdegradowanych ok. 20 proc. obszarów miast, zamieszkanych przez ok. 2,4 mln osób.

Nowa ustawa zezwala na tworzenie na obszarach rewitalizowanych przez maksymalnie 10 lat specjalnych stref rewitalizacji.

Czytaj też: Ustawa o rewitalizacji ciągle budzi wątpliwości

Będą tam ułatwienia w procedurze administracyjnej, możliwość przyznawania dotacji remontowych oraz zwalniania z trybu przetargowego. Na terenie strefy gmina będzie miała pierwszeństwo przy zakupie nieruchomości.

W strefach tych ma powstawać m.in. budownictwo czynszowe. Efektem tych działań ma być znacząca poprawa jakości życia osób zamieszkujących te tereny.

Ważnym elementem rewitalizacji będzie włączenie społeczności lokalnej w procesy rewitalizacyjne przez udział we wszystkich etapach odnowy – począwszy od planowania, przez realizację aż po ocenę działań.

Samorządy czekały na to oda lat

Ustawa o rewitalizacji zawiera przepisy, na które od lat czekały samorządy zainteresowane realizacją projektów w partnerstwie publiczno-prywatnym (PPP).

Na jej mocy będzie możliwe niewliczanie płatności dla partnera inwestycji do długu publicznego. Dzięki takiemu rozwiązaniu samorządy nie będą musiały obawiać się, że projekty PPP zamkną im drogę np. do starania się o środki unijne na inne inwestycje.

Ustawa ma pomóc samorządom w zarządzaniu projektami rewitalizacyjnymi, a jednym z modeli realizacji tego typu inwestycji jest PPP. Dotychczas władze miasta, powiatu czy gminy nie miały pewności czy wydatki na współpracę z zewnętrzną firmą można uznać za majątkowe i czy nie zostaną zaliczone do długu publicznego przez takie instytucje jak np. Regionalne Izby Obrachunkowe.

Uniemożliwiłoby to im realizację kolejnych inwestycji, np. wymagających wkładu własnego projektów unijnych w perspektywie 2014-2020.

– Samorządy wreszcie będą mogły odetchnąć i wdrażać w życie plany dotyczące PPP. Jak wskazuje NIK, takie partnerstwo może pozwolić na zaspokojenie rosnących oczekiwań społecznych wobec usług publicznych nawet przy ograniczonych środkach. To szczególnie ważne w perspektywie zmniejszenia się środków z Unii Europejskiej po roku 2020 – uważa Irena Herbst, prezes Fundacji Centrum PPP.

Czytaj też: NIK pozytywnie o PPP

Jak dodaje, dotąd wiele samorządów bało się skorzystać z tego modelu, obawiając się powiększania długu. – Ustawa o rewitalizacji, zmieniająca fragment ustawy o PPP, wreszcie może to zmienić – podkreśliła.

PPP może być tańsze

Z przytaczanych przez Fundację Centrum PPP danych wynika, że długoterminowo PPP może być nawet o kilkanaście procent tańsze niż tradycyjna forma realizacji inwestycji. Zdaniem Fundacji takie przedsięwzięcia charakteryzują się zazwyczaj mniejszą liczbą usterek i niższymi kosztami utrzymania wynikającymi z zastosowania innowacyjnych rozwiązań.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.