PARTNER PORTALU
  • BGK

PPP w modernizacji energetycznej – przyszłością projekty hybrydowe

  • AT    29 stycznia 2014 - 11:21
PPP w modernizacji energetycznej – przyszłością projekty hybrydowe

Przyjęta przez Radę Europejską strategia „Europa 2020” zakłada ograniczenie przez państwa członkowskie zużycia energii pierwotnej do 2020 r. o 20% w stosunku do zużycia w roku 2010. Badania Komisji Europejskiej wskazują, że bez podjęcia dodatkowych działań UE będzie w stanie osiągnąć swój cel jedynie w połowie. Jako jeden ze sposobów zwiększenia efektywności w tym obszarze, Komisja wskazuje partnerstwo publiczno-prywatne.
Jak pokazują doświadczenia krajów Europy Zachodniej ostatnich 30 lat, projekty z zakresu efektywności energetycznej gwarantują uzyskanie wyższych oszczędności w zużyciu energii niż w przypadku inwestycji realizowanych samodzielnie przez sektor publiczny. Ponadto korzystny dla strony publicznej jest tutaj model finansowania.

- Przy inicjatywach tego typu duża część wynagrodzenia partnera prywatnego pochodzi z oszczędności wygenerowanych wskutek podjętych przez niego działań. Podmiot publiczny nie musi zatem uprzednio zabezpieczać kwot potrzebnych na wynagrodzenie inwestora w pełnej wysokości – mówi dr Rafał Cieślak z Kancelarii Doradztwa Gospodarczego Cieślak & Kordasiewicz.

Wykorzystanie formuły partnerstwa publiczno-prywatnego niesie ze sobą także wiele innych możliwości zaoszczędzenia, m.in. na obniżeniu kosztów zużycia energii w budynkach i zmniejszeniu wydatków ponoszonych na utrzymanie budynków.

Czytaj też:  Które województwa zużywają najwięcej energii

Partnerstwo publiczno-prywatne w zakresie modernizacji energetycznej również w Polsce cieszy się rosnącą popularnością.

Przykładem zakończonego sukcesem postępowania PPP w zakresie efektywności energetycznej jest gmina Karczew. Partner prywatny, w ramach umowy z gminą, zobowiązał się do wykonania i sfinansowania termomodernizacji 10 obiektów użyteczności publicznej (głównie placówek oświatowych).

Za realizację przedmiotu kontraktu ustalono wynagrodzenie ryczałtowe brutto w wysokości przekraczającej 10 mln zł. Co istotne, wysokość tego wynagrodzenia uzależniona będzie w głównej mierze od uzyskania gwarantowanego poziomu oszczędności. Projekt gminy Karczew został także wsparty bezzwrotnym dofinansowaniem z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Możliwość uzyskania dotacji jest kolejnym czynnikiem zwiększającym zainteresowanie PPP w obszarze modernizacji energetycznej. Eksperci wskazują, że projekty hybrydowe, czyli projekty PPP realizowane z udziałem funduszy unijnych, będą cieszyły się coraz większą popularnością.

- Z najnowszego raportu Ministerstwa Gospodarki dotyczącego rynku PPP w Polsce wynika, że projekty hybrydowe stanowią 12% wszystkich projektów PPP – mówi Rafał Cieślak, jeden z autorów tej publikacji. – Łączna wartość tych projektów, z uwagi na ich skalę - to jednak ponad 50% całego rynku. Projekty hybrydowe są więc szansą na realizację dużych projektów PPP – dodaje.

Szczególny potencjał projektów hybrydowych podkreśla także Komisja Europejska w Rozporządzeniu Ogólnym na lata 2014 - 2020. Dokument ten zawiera regulacje prawne, które mają znacznie ułatwić wykorzystywanie formuły PPP z udziałem unijnych funduszy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.