PARTNER PORTALU
  • BGK

PPP: wybór podwykonawców bez przetargu

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    20 września 2010 - 07:29

Koncesjonariusz nie zawsze ma obowiązek stosować przepisy o udzielaniu zamówień publicznych. Taką interpretację wydał Urząd Zamówień Publicznych w swojej ostatniej opinii prawnej dotyczącej PPP.
Przedsiębiorca, który uzyskał koncesję, nie ma obowiązku stosowania prawa zamówień publicznych przy wyborze podwykonawców, gdy korzystał z ich zdolności i doświadczeń na etapie ubiegania się o koncesję – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Taką korzystną dla firm interpretację przedstawił Urząd Zamówień Publicznych w swej najnowszej opinii prawnej. To dobra widomość dla branży budowlanej, która krytykowała sprzeczne przepisy i domagała się ich zmian. Postrzegała je jako kolejną barierę dla rozwoju projektów partnerstwa publiczno-prywatnego.

Z ustawy koncesyjnej wynika, że firmy ubiegające się o koncesje mogą powoływać się na potencjał innych podmiotów, o ile te będą mieć udział w wykonaniu koncesji, np. jako podwykonawcy. Mogą więc na wstępnym etapie powoływać się na to, że inny przedsiębiorca udostępni im swoich pracowników lub sprzęt.

Jednak po uzyskaniu koncesji przedsiębiorca ma obowiązek stosować niektóre przepisy prawa zamówień publicznych. Musi więc zorganizować przetarg na wybór podwykonawcy, o ile nie powierza robót spółce zależnej lub dominującej. Problem dotyczy robót budowlanych o dużej wartości – pisze „Dzienik Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.