PARTNER PORTALU
  • BGK

Prywatne drogi wojewódzkie

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    25 lipca 2011 - 07:11
Prywatne drogi wojewódzkie

Dolny Śląsk chce oddać w ręce prywatnego biznesu wszystkie drogi wojewódzkie. Prywatne firmy za ich remont i konserwację będą otrzymywać czynsz.
W grę wchodzi zarządzanie 2300 km dróg wojewódzkich. Pod koniec sierpnia, wystartuje projekt pilotażowy, który obejmie ok. 200 km. Ma być realizowany w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Umowy będą zawierane na 12 lat – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Czytaj też: Partnerstwo ma uratować drogi

To pierwszy w Polsce projekt na tę skalę. Partner prywatny będzie remontować drogi, dbać o ich utrzymanie latem i zimą przez określony w umowie czas. W zamian za to dostanie opłatę.

Aby ułatwić małym i średnim firmom wejście w ten biznes, drogi będą podzielone na kilkudziesięciokilometrowe odcinki, a każdy z nich obejmie odrębna umowa PPP. Inwestor będzie musiał się przykładać do swych obowiązków, bo jego wynagrodzenie będzie obniżane, gdy zaniedba odśnieżanie, koszenie pobocza czy bieżące remonty.

Czytaj też: Sposób na najlepsze drogi w Polsce

Jeśli rynek odpowie pozytywnie na oczekiwania zarządu województwa, w następnych latach odbędą się przetargi na kolejne odcinki dróg. Kontrakty obejmą wszystkie drogi wojewódzkie do końca 2014 r. – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • autoidea, 2011-07-25 08:54:24

    Swietny pomysl, ale dlaczego poprzestac na drogach ? Mozna to samo zrobic dla szkolnictwa, wymiaru sprawiedliwosci i zarzadu wojewodztwa ! Ale co zrobimy z bezrobotnymi ?