PARTNER PORTALU
  • BGK

Przemyśl wybiera partnera do sortowni

  • PAP    6 grudnia 2011 - 16:29
Przemyśl wybiera partnera do sortowni

W Przemyślu powstanie sortownia odpadów komunalnych. Samorząd chce zrealizować tę inwestycję w systemie partnerstwa publiczno-prywatnego. Szacunkowa wartość inwestycji to ok. 20 mln zł.
Jak poinformował rzecznik prasowy prezydenta Przemyśla Witold Wołczyk, w odpowiedzi na ogłoszenie przetargowe o wyborze partnera prywatnego do realizacji tego przedsięwzięcia, wpłynęły trzy oferty. "Teraz zostaną one poddane badaniu i sprawdzeniu pod względem formalno-prawnym. Wybranie ostatecznej oferty powinno nastąpić do końca tego roku" - dodał.

Czytaj też: 24 mln zł na budowę zakładu odpadów

Wołczyk podkreślił, że pomysł na budowę zakładu odzysku odpadów komunalnych wynika z konieczności dostosowania się do dyrektyw unijnych oraz zmiany polskiego prawa dotyczącego utrzymania i czystości w gminie. Prawo to nakłada na gminy m.in. obowiązek zmniejszenia ilości składowanych odpadów.

Rzecznik zaznaczył, że planowany zakład powstanie w sąsiedztwie działającego od kilku lat przemyskiego składowiska odpadów. "Budowa sortowni pozwoli na jego dłuższą eksploatację. Do zadań koncesjonariusza, którym będzie prywatny inwestor, należeć będą zaprojektowanie i budowa instalacji umożliwiającej przetwarzanie odpadów, głównie z sektora komunalnego. Sortowania przyjmować będzie odpady, pochodzące nie tylko z Przemyśla, ale też z okolicznych gmin" - dodał Wołczyk.

Samorząd Przemyśla liczy również, że dzięki sortowni zmniejszy się zanieczyszczenie środowiska naturalnego, np. będzie możliwość wykorzystania instalacji biologiczno-mechanicznego przetwarzania odpadów do pozyskiwania alternatywnych paliw.

Wołczyk podkreślił, że realizacja inwestycji w systemie partnerstwa publiczno-prywatnego jest pierwszym tego typu przedsięwzięciem samorządu i jednym z niewielu w Polsce, jeśli chodzi o gospodarkę odpadami.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.