PARTNER PORTALU
  • BGK

Przerobią góry śmieci

  • Tydzień Ziemi Śremskiej    8 lipca 2011 - 15:22
Przerobią góry śmieci

Zakończyła się budowa nowoczesnego zakładu zagospodarowania odpadów komunalnych w Piotrowie Pierwszym dla kilkunastu gmin skupionych w Związku Międzygminnym „Selekt”. Należy on do prywatnego inwestora i jest zdolny przerobić odpady komunalne 300 tys. mieszkańców.
W Piotrowie Pierwszym (gmina Czempiń) nastąpiło uroczyste otwarcie Centrum Zagospodarowania Odpadów „Selekt”, które powstało na podstawie umowy, jaką zawarto w 2008 roku między Związkiem Międzygminnym „Selekt” skupiającym na dzień dzisiejszy 17 miast i gmin z województwa wielkopolskiego, a niemiecką firmą Tew Entsorgung należącą do Grupy Tönsmeier.

W uroczystym otwarciu obiektu wzięli udział starostowie powiatów, burmistrzowie i wójtowie wszystkich siedemnastu gmin tworzących związek, jego władze z prezes Dorotą Lew-Pilarską na czele, jak również władze spółki „Selekt”, należącej do grupy kapitałowej Tönsmeier z prezesem Maciejem Gawareckim, która będzie zarządzać nowoczesnym zakładem. Obecni byli przedstawiciele inwestora z prezesem Jürgenem Tönsmeierem, wykonawcy obiektu, firmy Skanska, a także z Ministerstwa Środowiska, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Urzędu Marszałkowskiego.

Do Związku Międzygminnego należy aktualnie 17 gmin: Brodnica, Czempiń, Dolsk, Dopiewo,Granowo, Grodzisk Wielkopolski, Kamieniec, Komorniki, Gmina Kościan, Miasto Kościan, Miasto Luboń, Mosina, Miasto Puszczykowo, Rakoniewice, Stęszew, Wielichowo i Zbąszyń.

Nowoczesny zakład zagospodarowania odpadów, który 1 lipca otwarto w Piotrowie Pierwszym, będzie przetwarzał odpady komunalne z powyżej wymienionych gmin, choć zdolny jest do przetwarzania znaczniej większej ilości odpadów, docelowo nawet od 300 tys. mieszkańców, zgodnie z założeniami Wojewódzkiego Planu Gospodarki Odpadami, który to do tego rejonu przypisuje również gminy: Kaźmierz, Przemęt, Rokietnica, Siedlec, Śrem, Tarnowo Podgórne i Wolsztyn, a które do dziś z różnych względów do związku nie przystąpiły.

Zaletą takiego rozwiązania, jakie wybrał Związek Międzygminny „Selekt”, a które polega na wyborze prywatnego inwestora, któremu zlecono sfinansowanie i budowę zakładu, nie angażując w to przedsięwzięcie własnych środków z wyjątkiem gruntu, które przekazała gmina Czempiń, jest w zasadzie bezkosztowe rozwiązanie zadania spoczywającego na gminach, czyli problemu zagospodarowania śmieci wytwarzanych przez ich mieszkańców. Zgodnie z podpisanymi porozumieniami, po roku 2037 zakład przejdzie na własność Związku Międzygminnego „Selekt”.

Zakład w Piotrowie będzie odbierał odpady komunalne wszelkiego rodzaju, a następnie je sortował, wyodrębniając surowce wtórne. Będzie też kompostował odpady zielone, utylizował i segregował odpady biodegredowalne i niebezpieczne dla środowiska. Ta część odpadów, która nie będzie nadawała się do dalszego zagospodarowania, skierowana będzie do kompostowni celem stabilizacji. Powstały w wyniku kompostowania „stabilizat” będzie wykorzystany do rekultywacji składowisk odpadów komunalnych i do tworzenia tzw. warstw przesypowych na eksploatowanych składowiskach.

Cały zakład zajmuje powierzchnię ponad 5 ha ziemi, całkowicie zabetonowanej ze zbiornikiem retencyjnym na wody opadowe, halą przyjęć odpadów, sortownią, kompostownią, magazynami odpadów niebezpiecznych, myjnią i innymi obiektami, w tym administracyjnymi i socjalnymi dla załogi. Kosztował ponad 40 mln zł, z czego 26,4 mln zł to pożyczka z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Zgodnie z zasadami NFOŚiGW część z niej zostanie umorzona po osiągnięciu założonych w umowie celów – rzeczowych i ekologicznych.

Warto zaznaczyć, że jest to pierwszy w Polsce zakład powstały na mocy porozumienia wieloletniego pomiędzy podmiotem publicznym - związkiem międzygminnym zrzeszającym 17 gmin, a podmiotem prywatnym – Spółką Selekt należącą do niemieckiej grupy kapitałowej Tönsmeier.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Biocrudepolska, 2011-07-21 15:57:45

    Swietna inicjatywa... tylko nieskonczona - bo po co kompostowac dla rekultywacji skladowisk, jak mozna tez bez wlasnego wkladu przetworzyc biologicznie odpady na energie i nawoz - tak jak to proponuje kanadyjska firma Biocrude Technology - realizujac projekt BOOT, tez tylko oczekujac uzytkowania t...erenu - zainteresowanych zapraszamy do rozmow - tadejurkiewicz@hotmail.com 32 209 44 56 600 209 893  rozwiń