PARTNER PORTALU
  • BGK

Przybędzie inwestycji w formule partnerstwa

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita    8 kwietnia 2011 - 07:23
Przybędzie inwestycji w formule partnerstwa

Eksperci spodziewają się coraz większej liczby projektów realizowanych w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Uważają, że sektor publiczny rozważa realizację ponad 120 inwestycji.
Na razie inwestycji w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego jest niewiele. Wysyp ma dopiero nastąpić. Zgodnie z informacjami Ministerstwa Gospodarki najwięcej pomysłów dotyczy projektów z zakresu sportu i rekreacji – pisze „Rzeczpospolita”.

Umów zawarto jednak ledwie kilkanaście, bo wciąż brakuje dobrych praktyk. Dlaczego tak mało projektów udało się zrealizować, a w wielu ogłoszonych partnerzy prywatni się nie zgłosili? Powodów jest kilka, choć nie jest to już kwestia prawa.

To m.in. niski stopień przygotowania projektów przez samorządy. Firmy z zagranicy szukają dobrych projektów, ale ich nie ma. Trzeba szukać kompromisu w kwestii zysku partnera prywatnego, jak i podziału czynników ryzyka, bo wygórowane żądania strony prywatnej oraz wyśrubowane warunki ogłaszane przez samorząd w przetargach prowadzą do fiaska.

Czytaj też: Partnerstwo ma uratować drogi

Udało się na przykład gminie wiejskiej Ustka, która na podstawie ustawy o PPP wybrała dwóch partnerów prywatnych do wykonywania usługi polegającej na dowożeniu dzieci do szkół z miejscowości, do których przestała docierać komunikacja.

Udanym projektem chwali się również Poznań, który dzięki partnerstwu zyskał parking pod placem Wolności. Umowę z partnerem prywatnym podpisano na 39 lat – podaje „Rzeczpospolita”.

Czytaj też: Partnerstwo po poznańsku

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.