PARTNER PORTALU
  • BGK

Regionalni prekursorzy mieszkaniowych koncesji

  • AW/murowana-goslina.pl    19 sierpnia 2011 - 10:30
Regionalni prekursorzy mieszkaniowych koncesji

Murowana Goślina szuka koncesjonariusza, który rozbierze stare budynki czynszowe i wybuduje nowe. To nie pierwsza inwestycja realizowana w tej gminie z udziałem prywatnego partnera.
Gmina Murowana Goślina (koncesjodawca) jako przedmiot koncesji przekazuje do rozbiórki 3 budynki mieszkalne położone przy ul. Przemysłowej 11, 13 i 17 w Murowanej Goślinie. Od koncesjonariusza oczekuje się rozbiórki ww. budynków, zaprojektowanie oraz wybudowanie jednego lub więcej budynków mieszkalnych, w których będzie nie mniej niż 60 lokali mieszkalnych o łącznej powierzchni użytkowej co najmniej 3 tys. m2. Gmina z łącznej puli wybudowanych mieszkań zabezpiecza sobie prawo do wskazywania najemców w 16 lokalach, które mają być lokalami o czynszu komunalnym. Pozostałe lokale będą wynajmowane na wolnym rynku przez koncesjonariusza.

Informacja zachęcająca do wejścia we współpracę w ramach koncesji przekazana została deweloperom inwestującym na terenie gminy Murowana Goślina. Planowane jest również w tej sprawie osobne spotkanie. Termin składania wniosków o zawarcie koncesji mija 30 września.

Jest to nowy w gminie, ale i nadal nowatorski na skalę kraju, projekt dotyczący budownictwa czynszowego. Ustawa o koncesji na roboty budowlane lub usługi z dnia 9 stycznia 2009 r. (Dz. U. nr 19, poz. 101) oznacza w praktyce wyłonienie podmiotu sektora prywatnego, który zaangażuje się finansowo w przedsięwzięcie, przejmując ciężar finansowania inwestycji, w zamian za pobieranie pożytków z przedmiotu koncesji przez wiele lat.

Czytaj też: PPP w mieszkalnictwie się opłaca, ale nie zawsze

Realizacja tego projektu ma poprawić sytuację mieszkaniową części mieszkańców gminy. Ze względu na zbyt niskie dochody wielu z nich nie ma szans na uzyskanie kredytu na zakup mieszkania u dewelopera lub na rynku wtórnym. Z drugiej strony dochody te są jednak za wysokie, by starać się o lokal w zasobie komunalnym.

W gminie Murowana Goślina od lat stosuje się nowe rozwiązania w zakresie zarządzania usługami komunalnymi. Nowatorskie systemy zarządzania wprowadzono w gospodarce odpadami oraz komunalnym zasobie lokalowym. Zawarto w tym celu wieloletnie umowy oparte na koncepcji partnerstwa publiczno-prywatnego. Pierwsza umowa dotycząca składowiska odpadów komunalnych została zawarta w 2002 roku. Kolejna na zarządzanie komunalnym zasobem lokalowym gminy Murowana Goślina została podpisana w marcu 2006 roku. W obu przypadkach zleceniobiorcy zobowiązani są poza bieżącym zarządzaniem, do realizowania określonego pakietu inwestycyjnego czy to na składowisku odpadów, czy w zasobie komunalnym.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.