PARTNER PORTALU
  • BGK

Rozpoczęła się budowa cmentarza ze spopielarnią zwłok w Krakowie

  • PAP    30 listopada 2014 - 09:35
Rozpoczęła się budowa cmentarza ze spopielarnią zwłok w Krakowie
fot.fotolia

Nekropolię ma zbudować polsko-włoskie konsorcjum za 24,5 mln zł. Mieszkańcy okolicznych terenów od kilku lat sprzeciwiają się tej inwestycji.
Według zastępcy prezydenta Krakowa Tadeusza Trzmiela, na nową nekropolię miasto czeka od lat. Cmentarz w Podgórkach Tynieckich będzie miał 9 hektarów powierzchni i około 9 tys. miejsc pochówku. Powstanie tam także pierwsza w mieście spopielarnia zwłok.

Nowy cmentarz będzie zlokalizowany w południowo-zachodnim obszarze Krakowa, przy węźle autostrady A-4 Kraków Sidzina.

W pierwszym etapie inwestycji powstanie budynek o powierzchni 1,5 tys. metrów kwadratowych, który będzie mieścił m.in. spopielarnię, kaplicę, pomieszczenia administracyjne, techniczne i komercyjne. Jego budowa powinna się zakończyć w przyszłym roku. W kolejnych latach powstanie cmentarz.

Inwestycja w Podgórkach Tynieckich jest realizowana w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego, na podstawie podpisanej w 2011 roku umowy koncesji pomiędzy gminą Kraków a konsorcjum w składzie: Centrum Pogrzebowe Sp. z o.o. z Łodzi, Przedsiębiorstwo Usług Pogrzebowych Klepsydra z Łodzi, Urciuoli Group`s S.R.L. z Avellino we Włoszech.

Polsko-włoskie konsorcjum było jedynym podmiotem, które po ogłoszeniu postępowania w sprawie koncesji zainteresowało się zaprojektowaniem i budową cmentarza w Podgórkach Tynieckich. W ramach koncesji pokryje ono koszt inwestycji, w zamian będzie mogło przez 30 lat pobierać korzyści finansowe wynikające z działalności cmentarza i spopielarni. W ramach współpracy miasto przekazało teren oraz wybudowało i przebudowało część ul. Podgórki Tynieckie oraz ul. Wielogórskiej.

Obiekt ten od kilku lat budzi kontrowersje mieszkańców, którzy przekonują, że tak duże przedsięwzięcie zdegraduje okolicę, przyczyni się do zniszczenia siedlisk roślin i zwierząt tam występujących. Bezskutecznie próbowali oni zablokować tę inwestycję.

Jak podkreślają władze miasta, inwestycja wychodzi naprzeciw potrzebom mieszkańców Krakowa, zwłaszcza tym, którzy nie posiadają grobowców na cmentarzach miejskich. Argumentują, że w ramach inwestycji ma powstać pierwsza w Krakowie spopielania zwłok. Obecnie rodziny wybierające ten rodzaj pochówku muszą korzystać z usług firm z innych miast.

W Krakowie jest 12 cmentarzy komunalnych. Najstarszą krakowską nekropolią jest Stary Cmentarz Podgórski, najbardziej znaną - Cmentarz Rakowicki.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.