PARTNER PORTALU
  • BGK

Rząd chce PPP, ale czy przekona samorządy i przedsiębiorców?

  • Michał Nowak    28 maja 2017 - 11:12
Rząd chce PPP, ale czy przekona samorządy i przedsiębiorców?
Firmy oferujące PPP mogą służyć samorządom wsparciem i doradztwem na etapie tworzenia inwestycji. (fot. pixabay)

Partnerstwo publiczno-prywatne ma być chętniej stosowane w Polsce niż dotychczas. Jak mówił wiceminister Witold Słowik podczas IX Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, pomóc ma Ministerstwo Rozwoju we współpracy z licznymi instytucjami finansowymi.
• Usunięcie barier legislacyjnych, szkolenia dla 1,5 tys. osób oraz zmiany w podatkach PIT i CIT - to niektóre działania, jakie prowadzi Ministerstwo Rozwoju w celu popularyzacji finansowania inwestycji w formule PPP.

• Samorządy i przedsiębiorcy w Polsce mają obecnie doświadczenie na podobnym poziomie, jeśli chodzi o realizowanie inwestycji w tej formule - twierdzi dyrektor Budimex.

• Z kolei wiceprezydent Płocka - miasta, które chętnie sięga po finansowanie inwestycji w formule PPP - uważa, że partnerstwo publiczno-prywatne to zupełnie nowa jakość. 

W Polsce z każdym rokiem coraz bardziej rośnie zaufanie do inwestycji w formule partnerstwa publiczno-prywatnego, ale wciąż liczba tego typu projektów nie jest zadowalająca. A jak wskazują praktycy, PPP może być jedyną słuszną alternatywą dla finansowania inwestycji po zakończeniu obecnej perspektywy unijnej, a więc po roku 2020.

Ministerstwo Rozwoju prowadzi więc liczne działania, które mają się przyczynić do jeszcze większej popularyzacji tej metody wśród samorządów i przedsiębiorców.

Witold Słowik, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, podkreśla, że resort opracował dokument wspierający partnerstwo publiczno-prywatne w Polsce, który powstał w ramach szerokich konsultacji społecznych. Ponadto, latem ubiegłego roku powołano zespół kilkudziesięciu osób - ekspertów z rynku zajmującego się PPP, ale też samorządowców i przedstawicieli sfery rządowej – którzy pracowali nad zlikwidowaniem barier legislacyjnych dla inwestycji PPP.

Powstała także lista projektów do zrealizowania w tej formule, na której znalazły się 142 propozycje. Kilkanaście z nich jest już na etapie postępowania koncesyjnego.

- Następnie planujemy zmiany w podatkach PIT i CIT, żeby je dostosować do specyfiki PPP. Chodzi o to, aby koszty realizacji przedsięwzięcia można było rozliczyć przez dłuższy czas, oraz żeby przychody były adekwatne do czasu obowiązywania umowy – mówi wiceminister Słowik.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.