PARTNER PORTALU
  • BGK

Śmieci w partnerstwie z Unią

  • przegląd prasy/Puls Biznesu    16 grudnia 2009 - 09:52
Śmieci w partnerstwie z Unią

Warszawa zamierza wciągnąć prywatnego partnera do rozbudowy zakładu utylizacji śmieci i tym samym wskazać drogę innym.
Znowelizowana ustawa o zasadach prowadzenia polityki rozwoju daje możliwość wykorzystania pieniędzy z Brukseli w partnerstwie publiczno-prywatnym (PPP). Szansę tę zamierza wykorzystać stolica i za 750 mln zł (z czego 293 mln zł da Unia) chce rozbudować Zakład Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych.

„Przyszedł kryzys, zabrakło pieniędzy i zmienił się kurs euro. Dlatego chcemy zrobić to razem z partnerem prywatnym” – mówił na konferencji „Pulsu Biznesu”, poświęconej wykorzystaniu funduszy unijnych, Kazimierz Sender, zastępca dyrektora Biura Funduszy Europejskich w stołecznym magistracie.

Według Macieja Dobieszewskiego z Ministerstwa Gospodarki są cztery sposoby wykorzystania dopłat unijnych w PPP. Można z nich współfinansować: wkład partnera prywatnego, przedsięwzięcia realizowane przez spółkę PPP, wkład podmiotu publicznego i wreszcie współfinansować część lub fazę projektu (niezależnie od części lub fazy realizowanej w ramach PPP).

Warszawie łatwo nie będzie, bo nie ma nowelizacji ustawy o odpadach i o utrzymaniu porządku i czystości w gminach. Samorząd nie zarządza odpadami, więc nie może zapewnić odpowiedniej ich ilości do utylizacji, co odstrasza partnerów prywatnych.

Kazimierz Sender wskazuje też inną przeszkodę. Samorządy w Europie Zachodniej już w fazie projektu partnerstwa zasięgają opinii przedsiębiorców. U nas nie pozwala na to ustawa o zamówieniach publicznych.

Wkrótce na rynku pojawią się gwarancje ubezpieczeniowe dla uczestników PPP. Zdaniem Elwiry Ostrowskiej-Graczyk, dyrektor biura ubezpieczeń finansowych PZU, ułatwi to przedsiębiorcom spełnienie wymogu złożenia zabezpieczenia. Dodatkowo koszt gwarancji jest kosztem kwalifikowanym, a więc możliwym do refundacji z funduszy UE.

Warszawa jest jednym z pierwszych miast, które szukają prywatnego partnera do projektów finansowanego z funduszy unijnych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: