PARTNER PORTALU
  • BGK

Spalarnia w Poznaniu dostanie ponad 330 mln zł z UE. KE zatwierdziła dofinansowanie

  • PAP    10 marca 2015 - 11:38
Spalarnia w Poznaniu dostanie ponad 330 mln zł z UE. KE zatwierdziła dofinansowanie

Spalarnia będzie przetwarzać do 210 tys. ton śmieci rocznie (Wizualizacja spalarni w Poznaniu, fot.mat.pras.)

- Komisja Europejska zatwierdziła dofinansowanie dla budowy spalarni śmieci w Poznaniu - poinformował resort środowiska. Koszt inwestycji to ponad 925 mln zł, a dofinansowanie z UE wyniesie ponad 330 mln zł.
Nowa spalarnia ma być gotowa za dwa lata i będzie przetwarzać do 210 tys. ton śmieci rocznie.

Inwestycja obsłuży ok. 740 tys. mieszkańców stolicy Wielkopolski i dziewięć sąsiednich gmin (Buk, Czerwonak, Kleszczewo, miasto i gmina Kostrzyn, miasto i gmina Murowana Goślina, miasto i gmina Oborniki, miasto i gmina Pobiedziska, gmina Suchy Las, miasto i gmina Swarzędz).

Projekt "System gospodarki odpadami dla Miasta Poznania" finansowany jest w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ) na lata 2007-2013.

Resort wyjaśnił, że spalarni śmieci towarzyszyć będzie odzysk energii cieplnej wraz z produkcją prądu w układzie kogeneracji. Ma to pozwolić na zasilanie miejskiej sieci w ciepłą wodę oraz sieci publicznej w energię elektryczną. Ministerstwo zapewnia też, że inwestycja będzie miała instalację zapewniającą efektywne oczyszczanie spalin powstałych w termicznej obróbce odpadów.

Poznańska spalarnia odpadów jako jedyna z sześciu budowanych w Polsce powstaje w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Inwestycja realizowana będzie przez firmę SITA Zielona Energia, która eksploatować będzie spalarnię przez 25 lat. Po tym czasie nieruchomość wraz z instalacją zostanie przekazana miastu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (1)

  • Podatnik, 2015-03-16 22:25:31

    Umowa na spalarnię w Poznaniu -UTAJNIONA,na życzenie inwestora!!Jednym słowem "randka w ciemno"Radni pomimo tego podjęli uchwałę o opodatkowaniu mieszkańcow,za spalanie śmieci sumą 2 MILIARDOW zlotych. Czy ktos z wlasciwych sluzb moze sie zajac tym interesikiem. Nasze pra,prawnuki tego ...nie splaca.Takie interesy tylko w Polsce.  rozwińNAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: