PARTNER PORTALU
  • BGK

Stade de France - arena finału Euro 2016 powstała w formule PPP

  • MN    30 czerwca 2016 - 14:48
Stade de France - arena finału Euro 2016 powstała w formule PPP

Stade de France może pomieścić nawet 80 tys. kibiców (fot. wikipedia)

Oczy wszystkich kibiców piłkarskich już 10 lipca będą skierowane na Stade de France w Saint Denis. Warto zauważyć, że obiekt, na którym zostanie rozegrany finał Euro 2016, powstał w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego.
Prestiżowy stadion Stade de France w Saint Denis, mogący pomieścić ponad 80 tys. kibiców, powstał w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Gdyby nie współpraca władz z Grupą Vinci, inwestycja w miejscowości liczącej około 110 tys. mieszkańców pozostałaby w strefie planów.

- Partnerstwo publiczno-prywatne umożliwia realizację inwestycji, które na pierwszy rzut oka wydają się nieosiągalne – mówi Mirosław Józefczuk, członek zarządu Warbud, spółki należącej do Grupy Vinci. - Trzymamy kciuki, by polska drużyna odniosła zwycięstwo nie tylko w dzisiejszym meczu z Portugalią, ale także na murawie Stade de France 10 lipca. Liczymy, że partnerstwo, które obserwujemy wśród naszych piłkarzy i polskich kibiców, przeniesie się na grunt biznesowy i zaowocuje prywatno-publicznymi zwycięstwami w naszym kraju – dodaje.

Jak wynika z danych Ministerstwa Rozwoju do tej pory w Polsce w formule PPP zrealizowano 100 projektów o łącznej wartości ok. 5,5 miliarda złotych. Kolejnych 99 inwestycji jest w trakcie realizacji, zaś 150 w fazie pomysłów. To niewiele. Dla porównania, we Francji tylko do 2013 r. zawarto około 522 umów typu PPP. Przedsiębiorcy uważają, że tak ogromne rozbieżności wciąż wynikają z obaw i niewiedzy polskich samorządów na temat zalet partnerstwa publiczno-prywatnego.

Czytaj też: Strategia rozwoju partnerstwa publiczno-prywatnego ma być gotowa jesienią

- Partnerstwo publiczno-prywatne dzięki wyraźnemu podziałowi kompetencji, wykorzystaniu wiedzy specjalistycznej partnera prywatnego jak i samorządu, jest formułą znacznie efektywniejszą od tradycyjnych modeli realizacji inwestycji. Z dotychczasowych doświadczeń polskich i zagranicznych wynika, że oszczędności te mogą sięgać nawet 20 procent. Założeniem partnerstwa jest bowiem umożliwienie obu stronom realizacji celów, do których zostały powołane – mówi Mirosław Józefczuk.

Jak dodaje, w formule PPP – podobnie jak na boisku – jest solidarny podział ryzyka i obowiązków. Czy jednak samorządy zgadzają się z tą tezą?

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.