PARTNER PORTALU
  • BGK

Top Inwestycje Komunalne 2017: Oto laureaci edycji specjalnej i nagrodzone inwestycje

  • Portalsamorzadowy.pl    11 maja 2017 - 20:35
Top Inwestycje Komunalne 2017: Oto laureaci edycji specjalnej i nagrodzone inwestycje
Laureaci Konkursu Top Inwestycje Komunalne 2017 (fot.PTWP)

Warszawa, Kraków, Płock, Poznań, Wrocław, Sierpc, Katowice, Solec-Zdrój, Szydłowiec -projekty z tych gmin zostały nagrodzone w VI edycji konkursu Top Inwestycje Komunalne. Edycji specjalnej, bo nagrody otrzymali nie tylko przedstawiciele samorządów, ale i biznesu. Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach znów było miejscem wielkiego święta i docenienia inicjatyw samorządów.
Uroczysta gala, impreza towarzysząca IX Europejskiemu Kongresowi Gospodarczemu, zgromadziła wielu znamienitych gości - uczestników Kongresu: samorządowców, dyplomatów, polityków, ekspertów.

- Tegoroczna edycja Top Inwestycji Komunalnych w obszarze PPP to szczególne wydarzenie. Dla nas tym bardziej, że Grupa PTWP  w formule PPP zarządza Międzynarodowym Centrum Kongresowym i Spodkiem w Katowicach. Dobre partnerstwo jest przyszłością w naszym kraju  – powiedział, witając gości, Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP, wydawca Portalusamorzadowego.pl i organizator Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Konkurs Top Inwestycje Komunalne to doroczna inicjatywa serwisu Portalsamorzadowy.pl i Grupy PTWP. Celem konkursu jest niezmiennie wskazanie najlepszych praktyk inwestycyjnych oraz docenienie tych, którzy osiągnęli inwestycyjny sukces dzięki odważnym, prorozwojowym decyzjom. Tegoroczna edycja była wyjątkowa. Tym razem nagrodziliśmy najlepsze przedsięwzięcia, które powstały wyłącznie dzięki współpracy podmiotów publicznych i prywatnych.

- Te 10 nagrodzonych projektów pokazuje, że partnerstwo publiczno-prywatne ma sens, że można realizować ważne inwestycje z różnych sektorów w tej formule i to dobrze rokuje na przyszłość – mówił podczas gali Witold Sławik, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju. Podkreślił, że rząd przykłada wielką wagę do PPP i podnoszenia rangi tej formuły.

- W Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju PPP zdefiniowane zostało jako równoważne źródło finansowania inwestycji, równoważne z funduszami unijnymi, funduszami centralnymi i samorządowymi. Zgodnie z polityką rządu, PPP jest wskazane i należy je realizować. Prowadzone są zmiany legislacyjne, by współpracę jeszcze bardziej ułatwić – dodał Witold Słowik.

Docelowo resort zakłada, że w ciągu najbliższych 4 lat zostanie zawartych 100 nowych umów, zainicjowane zostanie co najmniej 10 postępowań, w których weźmie udział strona rządowa. Ma zostać podniesiony też wskaźnik skuteczności z obecnych 25 proc. do 40 proc. 

W konkursie wybranych zostało trzydzieści nominowanych inwestycji. Prawidłowa ocena projektów Top 10 Inwestycji Komunalnych 2017 była możliwa dzięki Radzie Konsultacyjnej pod przewodnictwem prezydenckiego ministra Andrzeja Dery.

- To jeden z najbardziej prestiżowych konkursów samorządowych. Chciałem pogratulować samorządowcom za podjęcie PPP. Przypominają mi się początki, jak z wielką ostrożnością podchodzono do partnerstwa. Tymczasem inwestycje zgłoszone do konkursu pokazują, że wejście w tę formułę było dobrym krokiem – podkreślał Andrzej Dera. – To wspaniałe projekty, które służą mieszkańcom i mieliśmy wielki kłopot z ok. 150 zgłoszonych wybrać te najlepsze – dodał.

Z kolei nagrodzeni dziękowali za wyróżnienie i podkreślali, że PPP to nie jest to łatwa formuła.

- To docenienie realizacji naszej inwestycji. Z pewnymi obawami, lękiem przebiegało to łączenia kapitału prywatnego z publicznej w naszym przypadku jeszcze środków z UE. Zdecydowaliśmy się, nie bez trudności, bo byliśmy jedną z pierwszych gmin podejmujących tę formułę. Korzystają kuracjusze, mieszkańcy - opowiadał Artur Cygan, zastępca wójta gminy Solec-Zdrój. Gmina została nagrodzona za hybrydowy projekt budowy basenów termalnych.×
KOMENTARZE (2)

  • redakcja, 2017-05-16 08:55:57

    Do Jacek: Grupa PTWP nie otrzymała żadnej nagrody w tym konkursie, jej prezes jako gospodarz podkreślał że to dla niego ważna edycja, bo sam ze swojego doświadczenia wie jak ze formuła PPP nie jest łatwa
  • Jacek, 2017-05-16 02:23:31

    Grupa PTWP - Sami sobie przyznali nagrodę ?