PARTNER PORTALU
  • BGK

Tylko samorządy decydują się na PPP w sporcie i turystyce

  • AW    12 kwietnia 2012 - 12:53
Tylko samorządy decydują się na PPP w sporcie i turystyce

W ciągu ostatnich 3 lat w sporcie, rekreacji i turystyce ogłoszono 48 postępowań partnerstwa publiczno-prywatnego. Co ciekawe, wszystkie postępowania ogłaszane były przez jednostki samorządu terytorialnego. Ale to wciąż niewykorzystany potencjał.
Jak wynika z danych zawartych w raporcie kancelarii Doradztwa Gospodarczego Cieślak & Kordasiewicz dotyczącym szeroko pojętej infrastruktury sportowo-rekreacyjnej i turystycznej w Polsce - sport, rekreacja i turystyka obejmują ponad 1/3 wszystkich postępowań PPP w Polsce. W analizowanym okresie (raport przedstawia i podsumowuje 3 lata funkcjonowania nowych przepisów o PPP i koncesjach) podmioty publiczne ogłosiły 48 postępowań PPP, które dotyczyły 36 przedsięwzięć, w tym 29 przedsięwzięć inwestycyjnych i 7 kontraktów operatorskich.

Czytaj też: Sportowe PPP w Krośnie

Co ciekawe, wszystkie postępowania ogłaszane były przez jednostki samorządu terytorialnego. 75 proc. postępowań zakłada budowę nowej infrastruktury sektora sportowo-rekreacyjnego i turystycznego - niemal połowa z planowanych inwestycji to parki wodne, pływalnie i baseny.

W drugiej kolejności przygotowywana jest realizacja kompleksów sportowo-rekreacyjnych. Szacunkowe nakłady na inwestycje w ramach PPP planowane w tym okresie przekraczają 2 miliardy złotych.

- Analiza prezentowanych danych prowadzi do wniosku, że formuła PPP jest niedostatecznie wykorzystana do rozwoju rynku infrastruktury sportowo-rekreacyjnej i turystycznej w Polsce. Co więcej, ogłaszane postępowania PPP mają niską efektywność  - stwierdza wspólnik Kancelarii, mec. Rafał Cieślak. - Podstawowych przyczyn takiego stanu rzeczy upatruję w rozbieżności oczekiwań strony publicznej i prywatnej co do opłacalności projektów w sektorze. Z drugiej strony, sport, rekreacja i turystyka to jeden z najpopularniejszych i stale rozwijających się obszarów planowania współpracy publiczno-prywatnej  w ramach PPP w Polsce. Śmiało możemy więc założyć, że w najbliższym czasie partnerstwo publiczno-prywatne będzie stanowiło coraz istotniejszą, szerzej wykorzystywaną formę unowocześniania infrastruktury sportowej i rozwoju rynku usług rekreacyjno-turystycznych – dodaje.

Czytaj też: Łódź przeciera szlaki w PPP

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.