PARTNER PORTALU
  • BGK

Wiązowna z hybrydowym PPP. To druga taka umowa w Polsce

  • MIW    1 marca 2017 - 16:04
Wiązowna z hybrydowym PPP. To druga taka umowa w Polsce
W formule hybrydowe PPP prowadzona będzie termomodernizacja 24 obiektów oświatowych w Zgierzu. (fot. www.miasto.zgierz.pl)

• 1 marca gmina Wiązowna podpisała umowę o partnerstwie publiczno-prywatnym przy modernizacji obiektów komunalnych z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii.

• Wartość projektu to 70 mln zł. Otrzymał on unijne dofinansowanie, zatem to drugi w Polsce przypadek tzw. hybrydowego PPP.

• Eksperci prognozują jednak, że potencjał tego typu projektów jest ogromny, choć ich realizacja nie jest łatwa.
Procedura wyboru partnera prywatnego trwała kilkanaście miesięcy i realizowana była w trybie dialogu konkurencyjnego. Ostatecznie partnerem samorządu zostało konsorcjum firm Warbud i Siemens. Będzie ono odpowiedzialne za zapewnienie finansowania, wykonanie dokumentacji projektowej, przeprowadzenie robót budowlanych i prac termomodernizacyjnych oraz utrzymanie techniczne obiektów wraz z zarządzaniem gospodarką energetyczną w okresie 15 lat od zakończenia inwestycji.

– Wiązowna to idealny przykład niedużej gminy, która dzięki wykorzystaniu formuły PPP ma szansę rozwiązać problemy związane z dostępnością i jakością infrastruktury edukacyjnej – mówi mec. Rafał Cieślak z Kancelarii Doradztwa Gospodarczego Cieślak &Kordasiewicz, która doradzała stronie publicznej w przygotowaniu przedsięwzięcia i negocjacjach umowy.

Inwestycja w Wiązownie będzie to tzw. „hybrydowy” projekt PPP, czyli taki, w którym wykorzystywane są trzy źródła finansowania tj. fundusze unijne, publiczne oraz kapitał partnera prywatnego.

- Pomimo że regulamin konkursu nie przewidywał wprost możliwości realizacji „hybrydy”, Wiązowna wykorzysta w ramach PPP pozyskane dofinansowanie. Będzie ono stanowić kilkumilionowy wkład własny podmiotu publicznego w przedsięwzięcie – tłumaczy dr Cieślak.

Czytaj : Rząd się nie boi PPP. Zarazi optymizmem samorządy?

Do tej w pory w Polsce podpisano tylko jedną umowę na hybrydowe PPP w ramach unijnej perspektywy na latach 2014- 2020. Nastąpiło to pod koniec stycznia w Zgierzu, gdzie w tej formule realizowana będzie termomodernizacja 24 obiektów oświatowych (w tamtym przypadku stroną prywatną jest firma) EngieServices. Umowa w Wiązownie jest zatem drugim takim przypadkiem i całkiem możliwe, że nie ostatnim. Jak podkreśla bowiem dr Cieślak potencjał tego typu projektów jest ogromny, aczkolwiek ich realizacja nie jest łatwa, gdyż wymaga zaangażowania w równym stopniu beneficjentów oraz instytucji zarządzających. Zdaniem mecenasa to, co w istotnym stopniu hamuje rozwój hybrydowych projektów PPP w Polsce, to brak wystarczającej promocji i edukacji w zakresie tego, jak przeprowadzać takie przedsięwzięcia oraz jakie niosą za sobą korzyści.

Czytaj : Rusza pierwsza inwestycja administracji rządowej w formule partnerstwa publiczno-prywatnego

– Każda kolejna podpisana umowa przeciera jednak szlaki następnym inwestorom. Warto promować tego typu dobre praktyki - mówi dr Cieślak.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.