PARTNER PORTALU
  • BGK

Żywiec pionierem. Szpital w formule PPP coraz bliżej

  • RynekZdrowia.pl    18 września 2015 - 14:29
Żywiec pionierem. Szpital w formule PPP coraz bliżej

Tak będzie wyglądał szpital w Żywcu wybudowany w ramach PPP. Fot. Starostwo Żywiec

92 mln zł kredytu pozyskano od konsorcjum banków na finansowanie budowy i wyposażenia szpitala w Żywcu. Inwestycję realizuje InterHealth Canada w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP). Na zakończenie prac inwestor ma 25 miesięcy od zamknięcia finansowego projektu.
Inwestycja w Żywcu będzie pierwszym w Polsce tak dużym przedsięwzięciem realizowanym w ramach PPP w sektorze ochrony zdrowia.

Kredyt - 92 mln zł, z możliwością zwiększenia do 135 mln zł, udzielony został w ramach konsorcjum, w skład którego wchodzą: FM Bank PBP, Europejski Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR) i Alior Bank. FM Bank PBP  zapewni finansowanie kwoty podatku VAT - informuje Gazeta Wyborcza.

Impuls dla kolejnych takich inwestycji?

Przypomnijmy, że 15 września 2011 r. starostwo powiatowe w Żywcu (organ założycielski szpitala) i kanadyjski inwestor (spółka InterHealth Canada) podpisały umowę partnerską. Umowa zobowiązuje firmę do zaprojektowania, wybudowania i wyposażenia nowego szpitala, a następnie pełnienia funkcji jego operatora przez 30-letni okres koncesji.

Na realizację inwestycji inwestor ma 25 miesięcy od zamknięcia finansowego projektu - przypomina "Gazeta Wyborcza".

Firma InterHealth Canada angażując się cztery lata temu w budowę żywieckiego szpitala nie ukrywała, że jeśli ten projekt zakończy się sukcesem, za nim pójdą kolejne.

Przykład Żywca może stać się impulsem dla innych samorządów, które bacznie przyglądają się inwestycjom w takim modelu. Powodzenie projektu ma duże znaczenie, może bowiem zmobilizować do działania tych, którzy czekają na rozstrzygnięcie losów żywieckiego przedsięwzięcia.

Cały artykuł czytaj na Rynekzdrowia.pl

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.