PARTNER PORTALU
 • BGK

Jacek Protas, PO: Dziś stawiamy na poprawę jakości życia Polaków

 • Włodek Kaleta    23 lutego 2018 - 12:00
Jacek Protas, PO: Dziś stawiamy na poprawę jakości życia Polaków
W skali kraju potrzebujemy 100 tys. ludzi, którzy cieszą się publicznym zaufaniem i będą nas reprezentować w komisjach wyborczych - mówi Jacek Protas (Fot. Wikipedia/CC BY-SA 2.0)

O tym, kto znajdzie się na listach wyborczych do samorządów i czy wspólny program Platformy oraz Nowoczesnej da opozycji dodatkową siłę; jakie rozwiązania znajdą się w pisanej przez PO nowej obywatelskiej ustawie o dochodach JST oraz dlaczego Jarosław Kaczyński zwleka z wyznaczeniem kandydata PiS na prezydenta Warszawy rozmawia z PortalSamorzadowy.pl Jacek Protas, przewodniczący Platformy Obywatelskiej na Warmii i Mazurach, koordynator przygotowań do wyborów samorządowych w PO.
 • Wiosną rozpoczynamy cykl wspólnych konwencji Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej, aby przekazywać nasz program mieszkańcom polskich regionów, powiatów i gmin – mówi Jacek Protas.
 • Proponujemy Polskę samorządną, europejską i obywatelską opartą na wolności, równości, godności i solidarności – dodaje.
 • Zwiększymy bezpośredni udział obywateli na każdym szczeblu zarządzania. Będziemy lepiej współpracować z organizacjami pozarządowymi, komitetami lokalnymi i samorządowcami bezpartyjnymi – informuje Protas.
 • Po podporządkowaniu Krajowego Biura Wyborczego ministrowi spraw wewnętrznych i administracji, zmianach w ordynacji wyborczej jak wprowadzenie definicji znaku X czy dwóch komisji, PO boi się, że wybory mogą być wypaczone lub zmanipulowane.

****

Platforma zapewnia, że zbliżające się wybory samorządowe będą najważniejsze w historii. Do tych wyborów stanie inna Platforma Obywatelska, ale i opozycja. 16 lutego podpisaliście porozumienie z Nowoczesną. To koniec stereotypu, że opozycja nie potrafi się dogadać?

Jacek Protas: - Cieszę się, że doszło do porozumienia i mogliśmy ogłosić Manifest samorządowy Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej. W dokumencie zawieramy wspólną wizję samorządu terytorialnego, Polski zdecentralizowanej, w której gros kompetencji jest przekazywanych z administracji rządowej do samorządowej. Ten plan obejmuje likwidację urzędów wojewódzkich, wzmocnienie rad dzielnic, osiedli, sołectw, przekazywanie większej liczby zadań do organizacji pozarządowych, jak również decentralizację finansów publicznych.

Chcemy napisać od nowa ustawę o dochodach JST, tak żeby odchodzić od dotacji i subwencji na rzecz pozostawiania podatków PIT i CIT w samorządach. To nasza wizja zdecentralizowanego państwa. Fundament naszej współpracy z Nowoczesną przy wyborach.

Już wiosną rozpoczynamy cykl wspólnych konwencji, konferencji Platformy i Nowoczesnej, aby przekazywać nasz programe mieszkańcom polskich regionów, powiatów i gmin.

Skoro będą to wybory, od których zależy, czy będziemy żyli w państwie zarządzanym z biura w partyjnej centrali, czy w kraju wolnych obywateli, to co Platforma robi, by je wygrać?

Proponujemy Polskę samorządną, europejską i obywatelską opartą na wolności, równości, godności i solidarności, a nie na bucie, arogancji, osamotnieniu w Unii Europejskiej i braku szacunku dla obywateli, jak jest za rządów PiS. Zaczęliśmy od dobrego, wspólnego programu.

Teraz będziemy budować silne listy wyborcze. Listy, jak wiemy, będą krótsze. Kandydatów będzie mniej niż w dotychczasowych wyborach, co jest pewnym utrudnieniem, które, moim zdaniem celowo, zafundował nam PiS.

Zapraszamy na listy nie tylko członków Platformy i Nowoczesnej, ale przedstawicieli różnych środowisk, ugrupowań, autorytety, ludzi, którzy cieszą się publicznym zaufaniem. Wszystkich tych, dla których Manifest samorządowy będzie do zaakceptowania. Nie zamykamy się w partyjnym gronie. Wręcz przeciwnie - otwieramy i zapraszamy wszystkich, zwłaszcza organizacje pozarządowe.×
KOMENTARZE (7)

 • Joanna, 2018-03-18 22:31:33

  To są puste hasła bez realnego pokrycia. Hasełkiem, że proponujecie Polskę wolną, samorządną i europejską nie wygrywa się wyborów. Życzę szczęścia w waszym samozadowoleniu!
 • Jurki, 2018-02-24 22:11:09

  Proszę uprzejmie podać, jakie i kiedykolwiek w tym kraju nie zostały sfałszowane wybory? Ta, czy inna ekipa postawiona do zaganiania Polaków w spłacaniu niekończących sie krydytow, jaka różnica?
 • Yolka, 2018-02-24 18:35:36

  PO "gadu gadu" a nowy sondaż daje 50% PiS-owi