PARTNER PORTALU
 • BGK

Jan Maria Jackowski o dwóch pierwszych reformach tej jesieni: edukacji oraz sieci szpitali

 • Włodek Kaleta    19 września 2017 - 12:22
Jan Maria Jackowski o dwóch pierwszych reformach tej jesieni: edukacji oraz sieci szpitali
Reforma służby zdrowia przyspiesza realną wycenę świadczeń medycznych - mówi senator Jan Maria Jackowski/Fot.PiS youtube.com/

- Dziś jest zbyt wcześnie, żeby wyrobić sobie pogląd na całościowy obraz reformy służby zdrowia czy systemu edukacji. Wszystkie głosy krytyczne, które się obecnie pojawiają, są przedwczesne. Niewątpliwie idee tych reform, co do zasady, są słuszne - przekonywał PortalSamorzadowy.pl Jan Maria Jackowski, senator PiS.
• Uważam, że reforma systemu edukacji była potrzebna i przyniesie dobre owoce - zapewniał.

• Powracamy do systemu szkolnictwa, w którym szkoły ukończyło miliony Polaków. Bynajmniej nie są to ludzie źle wykształceni czy nieudolni w swoich doświadczeniach zawodowych - twierdził.

• Zbyt wcześnie, żeby wyrobić sobie całościowy obraz reformy służby zdrowia. Idea reformy, co do zasady, była słuszna, ponieważ przyspiesza realną wycenę świadczeń medycznych - podkreślał.

****

Reforma edukacji stała się faktem. Protest nauczycieli i rodziców na początku września przeszedł bez echa. Nie ma już mowy o żadnych zmianach w systemie?

Jan Maria Jackowski: - Reforma jest wdrażana. Realnie weszła już w życie. Nie osiągnęła jeszcze stanu docelowego. To musi potrwać. Tak naprawdę pełna ocena jej skutków będzie możliwa wówczas, kiedy pierwsi absolwenci szkół ponadpodstawowych napiszą matury w nowym systemie. Wszystkie głosy krytyczne, które się obecnie pojawiają są przedwczesne.

Czytaj też: W stolicy przybywa miejsc dla najmłodszych warszawiaków

Uważam, że reforma systemu edukacji była potrzebna i przyniesie dobre owoce. Jest ona dobrze oceniana w dwóch grupach nauczycielskich: szkół podstawowych i licealnych. Natomiast jeżeli chodzi o nauczycieli gimnazjalnych, to z natury rzeczy, ponieważ gimnazja będą wygaszane, uczący tam nauczyciele obawiają się o swoją pracę, zmianę otoczenia. To indywidualne obawy, często na wyrost.

Związek Nauczycielstwa Polskiego nie zamierza jednak rezygnować z protestów przeciw likwidacji gimnazjów.

Dziwi mnie to stanowisko ZNP, zwłaszcza przewodniczącego związku Sławomira Broniarza, który w 1998 r., kiedy wprowadzano gimnazja, twierdził, że to zamach na szkoły, będzie armagedon. Inna rzecz, że wtedy ówczesny rząd nie dał w ogóle żadnych środków na nowe szkoły, zostawił samorządy same z reformą, o czym już nikt dziś nie pamięta.

Dzisiaj pan Broniarz twierdzi, że likwidacja gimnazjów, których był przeciwnikiem, to straszna rzecz. W tej sprawie mam o tyle czyste sumienie, ponieważ w 1998 r., jako poseł AWS, głosowałem przeciwko tamtej reformie i ze smutną satysfakcję stwierdzam po latach, że moje obawy się potwierdziły.

W tej chwili powracamy do systemu szkolnictwa, w którym szkoły ukończyło miliony Polaków. Bynajmniej nie są to ludzie źle wykształceni czy nieudolni w swoich doświadczeniach zawodowych, nieaktywni życiowo w tym co robią.

W październiku wchodzi nowa sieć szpitali. Reforma służby zdrowia miała skrócić kolejki, uprościć system. Tymczasem jest gorzej, niż było.

To zależy gdzie. Być może będą i takie rejony, gdzie wprowadzanie reformy może rodzić wrażenie, że będzie gorzej. Ale jest też znaczna część miejsc, gdzie sytuacja ulegnie wyraźnej poprawie. Jeśli chodzi o standardowy poziom usług, zwłaszcza w szpitalach powiatowych, sytuacja na pewno ulegnie poprawie. Może się jednak zdarzyć i tak, że jakiś szpital powiatowy, który prowadzi ponadstandardowe usługi, będzie miał okrojoną część świadczeń.×
KOMENTARZE (3)

 • rodzic, 2017-09-20 09:26:45

  najważniejsze, że teraz wszystkie dzieci chodżą do takiej szkoły do jakiej chodził nasz Wódz i Przywódca narodu z nowogrodzkiej
 • ocena z Bieszczad, 2017-09-20 08:20:47

  Totalitarny PiS zostanie za chwilę zmieciony z kart historii ... a kto to jest Jackowski... kto to jest Kaczyński ?
 • latamse, 2017-09-19 16:55:48

  Głosował przeciw utworzeniu gimnazjów, ale jego pryncypał był za. A teraz Kaczyński je zlikwidował.Nie bronię Broniarza, ale ciągle mu wypominają, że wtedy był przeciw gimnazjom, a o Kaczorze nie mówią, że też zmienił zdanie...