PARTNER PORTALU
  • BGK

Katarzyna Lubnauer: Andrzej Duda powinien zawetować ordynację wyborczą

  • Włodek Kaleta    20 grudnia 2017 - 13:52
Katarzyna Lubnauer: Andrzej Duda powinien zawetować ordynację wyborczą
Właśnie teraz, kiedy PiS niszczy poczucie bezpieczeństwa, wynikające z państwa prawa i sojuszy międzynarodowych, oraz kieruje ludzi niekompetentnych do urzędów, spółek skarbu państwa, niezbędne jest, żeby istniała taka partia, jak Nowoczesna - mówi Katarzyna Lubnauer/Fot.mat.pras./

- Zgoda w opozycji co do wspólnych wyborów jest konieczna, a koalicja demokratyczna w Polsce jest dziś potrzebna tak, jak nigdy wcześniej - zapewniała PortalSamorządowy.pl Katarzyna Lubnauer, przewodnicząca Nowoczesnej. – Mam nadzieję, że już w pierwszym kwartale przyszłego roku zaprezentujemy wspólnych kandydatów opozycji do samorządów.
• Jeżeli nie przedstawimy wyborcom konkretnych propozycji lepszej, mądrej zmiany dla Polski, to oni zostaną w domach - twierdzi.

• Opozycja musi wygrać najbliższe wybory, aby pokazać, że żadne antydemokratyczne projekty, wymierzone przeciw prawom wyborczym obywateli na najniższych szczeblach samorządów, nigdy nie przejdą - przekonuje.

• Ryszard Petru jest partii potrzebny. Mam jednak takie poczucie, że musi mieć jeszcze trochę czasu, żeby się pozbierać po wyborach, w wyniku których przestał być przewodniczącym - mówi Katarzyna Lubnauer.

****

Prawo i Sprawiedliwość wycofało się z niektórych kontrowersyjnych zapisów w ordynacji wyborczej. Czy rzeczywiście PiS przestraszyło się, że tworząc mechanizmy dające wygrywającym więcej, niż przyznało im społeczeństwo w wyborach samorządowych, padnie ofiarą własnych rozwiązań?

Katarzyna Lubnauer: - Myślę, że tak. PiS zaczął zdawać sobie sprawę, że jest możliwe zawarcie koalicji opozycyjnej. Zobaczył, że może mu wyrosnąć przeciwnik, który jest w stanie powstrzymać jego marsz po samorządy. Widząc, że rozmowy koalicyjne są prowadzone i pewnie skończą się sukcesem, wystraszyli się.

Dlatego PiS zrezygnował z pewnych zapisów. To sygnał, że możemy być siłą koalicyjną, która wspólnie stanie do wyborów i podniesienie progu wyborczego do 20 proc. nic nie da. Pamiętajmy jednak, że nadal w Kodeksie wyborczym pozostało wiele innych zapisów, które są równie niebezpieczne dla Polski.

Chociażby kwestia upartyjnienia państwowej komisji wyborczej, wyboru komisarzy przez ministra Błaszczaka, kwestia pozbawienia możliwości brania udziału w wyborach osób niepełnosprawnych poprzez rezygnację z głosowania korespondencyjnego. Przede wszystkim zaś to, że znaczki stawiane przez wyborców na karcie do głosowania mogą być bardzo dowolne i to komisja będzie decydowała, który z nich jest ważny, a który nie.

To wszystko powoduje, że z wielkim niepokojem musimy myśleć o najbliższych wyborach samorządowych. Uważamy, że ordynacja wyborcza powinna zostać zawetowana przez prezydenta Andrzeja Dudę.

O powstaniu koalicji partii opozycyjnych, które mogą pokonać w wyborach PiS, słyszymy już od dawna. Jednak realnych efektów jej budowy w praktyce wciąż niewiele.

- Żeby rozmawiać o konkretnym porozumieniu, koalicji, musimy wcześniej wiedzieć, jak będzie wyglądała ordynacja wyborcza do najbliższych wyborów samorządowych. Porozumienie opozycji co do wspólnych wyborów jest konieczne, a koalicja demokratyczna w Polsce jest dziś potrzebna tak, jak nigdy wcześniej.

Opozycja musi wygrać najbliższe wybory, aby pokazać, że żadne antydemokratyczne projekty, wymierzone przeciw prawom wyborczym obywateli, ograniczające ich decyzje wyboru władz na najniższych szczebla samorządów, nigdy nie przejdą.

Teraz jest czas na stworzenie mapy drogowej dojścia do koalicji. To są poważne rozmowy. Trzeba je toczyć w zaciszu gabinetów. Wbrew pozorom pracy zostało jeszcze całkiem dużo, ale mamy jeszcze kilka miesięcy na to, aby dograć to porozumienie.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • ósmykról, 2017-12-22 03:27:27

    Jak ta pani o niemiecko języcznym nazwisku zostanie prezydentem Polski, to niech wtedy wetuje co chce. A teraz, niech się weźmie do roboty a nie pyskowania w TV na PiS, bo wkrótce, "nowoczesna" podzieli los Palikota i Rysia Petru.
  • Bogdan Sitnicki, 2017-12-20 15:06:22

    Pani Kasia mentoruje co powinien zrobić Andrzej Duda. Nikt nie musi pokonywać PiS-u! Pokonamy nepotyzm na najniższych szczeblach samorządowych. Ten temat w gaworzeniu Nowoczesnej jest tabu. Przyzwyczailiśmy się do twierdzenia, iż ryba psuje się od głowy, ale .... w lokalnych samorządach cuchnie j...ak spod rybiego ogona starej flądry.  rozwiń