PARTNER PORTALU
 • BGK

Krzysztof Iwaniuk o dramatycznej sytuacji na wiejskich drogach

 • Włodek Kaleta    13 lutego 2018 - 12:00
Krzysztof Iwaniuk o dramatycznej sytuacji na wiejskich drogach
Dróg powiatowych jest o połowę mniej niż dróg gminnych publicznych, a z pieniędzmi jest odwrotnie (fot.ilustracyjne:pilzno.um.gov.pl)

Dlaczego samorządowcy życzliwe przyjęli założenia Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury? W jakim stopniu spełnia on ich oczekiwania, co należałoby zmienić, aby pieniądze z tego programu zostały dobrze wykorzystane, a także czy i dlaczego powinniśmy powściągnąć nasze aspiracje do mieszkania w środku lasu albo tuż pod nim, najlepiej z dala od sąsiadów, wyjaśniał dla PortalSamorzadowy.pl Krzysztof Iwaniuk, wiceprzewodniczący Związku Gmin Wiejskich RP, wójt gminy Terespol.
 • W Ministerstwie Infrastruktury powstaje Program rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019.
 • Na dotacje w tym programie przeznaczone zostaną środki z budżetu państwa w kwocie 3,5 mld zł. Na zatwierdzonych listach rankingowych znalazło się 1388 zadań. Na ich dofinansowanie w 2018 r. przeznaczono 800 mln zł.
 • – Sytuacja jest dramatyczna. W gminach wiejskich ok. 50 proc. dróg publicznych wciąż nie jest utwardzonych. Przy dzisiejszym poziomie finansowania potrzeba na to z 50 lat. Żeby położyć tylko jedną 5-centymetrową warstwę asfaltu na drogach powiatowych, potrzeba by 175 lat – twierdził wójt Iwaniuk.

****

W Ministerstwie Infrastruktury powstaje Program rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019. Przewiduje on udzielanie jednostkom samorządu terytorialnego dotacji celowych z budżetu państwa na dofinansowanie budowy, przebudowy lub remontu dróg powiatowych i gminnych. To dobry znak dla samorządowców?

Krzysztof Iwaniuk: - Na pewno. Sytuacja jeśli chodzi o drogi samorządowe jest dramatyczna. W gminach wiejskich około 50 proc. dróg publicznych wciąż nie jest utwardzonych.

Przy dzisiejszym poziomie finansowania potrzeba im będzie z 50 lat, żeby doprowadzić tę infrastrukturę do właściwego stanu. Obecny sposób finansowania dróg lokalnych od wielu lat budzi niepokój.

Kilka lat temu oszacowaliśmy, że GDDKiA na drogi krajowe, których jest 5 proc., wydaje więcej niż samorządy na pozostałe drogi, których jest aż 95 proc. To bardzo duża dysproporcja.

Już zanim weszły „schetynówki”, mówiliśmy, że dopóki ludzie chodzą po błocie, dla gminy nie ma rzeczy ważniejszej, niż to poprawić. Jeśli tego nie rozwiążemy, to wszystkie inne rzeczy są jedynie dodatkiem do tego problemu.

Eksperci, z którymi rozmawialiśmy, przypominali, że wszędzie na świecie, nawet w krajach dostatnich, nie wszystkie drogi są asfaltowe. To kosztowałoby ogromne pieniądze. W Polsce dochodzi do tego beznadziejna urbanistyka. Zgadza się pan z takimi opiniami?

Warte podkreślenia jest, że istotnie w kraju mamy wybitny bałagan urbanistyczny. Gdy się jedzie przez Polskę, to widać porozrzucane chałupki, nie ma ścisłej zabudowy jak w Holandii czy Belgii. Winne jest nasze planowanie przestrzenne, ale nie dlatego, że gminy źle przygotowują takie plany, tylko że są od tych planów wyjątki.Jeśli ktoś chce sobie wybudować dom, to go wybuduje w dowolnym miejscu, tam, gdzie zechce, udając rolnika, dobrego sąsiada.

Wielokrotnie mówiliśmy, że jeśli dalej zabudowa będzie się tak rozpraszać, to jak zabezpieczyć podstawową infrastrukturę: drogi, kanalizację, wodociągi? Nie mówiąc już o tym, jak dzieci z tych domków dowozić do szkoły, jak zbierać śmieci, kiedy w lesie trzeba szukać chałupki. To strasznie komplikuje działania samorządów w tych obszarach.

REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (7)

 • Wodnik, 2018-02-27 03:18:16

  Panie Wójcie .Co jest ważniejsze ? Drogi czy Smogi....Na Zielonych Wzgórzach są już drogi,a za parę lat będą też i SMOGI!!!
 • Wodnik, 2018-02-21 10:21:34

  Ten PAN Wójt pragnie całą gminę Terespol osadzić na swoich DZIAŁKACH w Kobylanach?
 • Przyjaciel Lewicy., 2018-02-20 11:44:30

  Partia RAZEM musi dostać jeszcze jedną nauczkę, to może zrozumie, że emblemat SLD to nie skaza, lecz doświadczenie i rozwaga.