PARTNER PORTALU
  • BGK

Maciej Bluj: Spalarnia we Wrocławiu to nieporozumienie

  • Bartosz Dyląg    9 czerwca 2017 - 06:48
Maciej Bluj: Spalarnia we Wrocławiu to nieporozumienie
Maciej Bluj zapewnia, że nie było i nie ma pomysłu, by we Wrocławiu budować spalarnię śmieci. Fot. PTWP

O spalarni, zrównoważonym rozwoju Wrocławia i transporcie rowerowym w mieście rozmawiamy z wiceprezydentem Wrocławia Maciejem Blujem.
• Wrocław nigdy nie planował spalarni śmieci, ponieważ w mieście i okolicach nie ma wystarczającego strumienia odpadów.

• Protesty mieszkańców w tej sprawie spowodowane były nieporozumieniem. - Strumień śmieci w mieście i okolicy jest niewystarczający, by był spalany – mówi wiceprezydent Wrocławia Maciej Bluj.

• Nowoczesne miasto? Rozwój miejskiego roweru i car-sharing pokazują, że nie trzeba być właścicielem, żeby korzystać - uważa Bluj.

----------

Mieszkańcy Wrocławia protestują przeciwko budowie spalarni, a władze miasta mówią, że takiej inwestycji w mieście nikt nie planuje. O co tu chodzi?

– Nigdy nie planowaliśmy spalarni. Lokalny operator ciepłowniczy, firma Fortum, przygotowuje się do zmiany źródła zasilania i w projekcie, który składała swego czasu, zaplanowano, że część paliwa byłaby z gazu, a część z recyklingu, odzyskiwania dodatkowych elementów. Stąd się wzięło hasło „spalarnia”.

Nie mamy potrzeby budowania spalarni, nie ma takiego pomysłu. Strumień śmieci w mieście i okolicy jest niewystarczający, by był spalany.

A więc protesty są nieuzasadnione?

– Ludzie przestraszyli się jakiegoś zapisu, który pojawił się na etapie studium zagospodarowania przestrzennego. Mógł on być we fragmencie błędnie odczytany, ale wszystko wyjaśniliśmy, są nowe zapisy studium, że absolutnie nie ma pomysłu budowy spalarni.

Kilka lat temu obserwowaliśmy we Wrocławiu walkę pomiędzy Fortum i Kogeneracją, która przestrzegała, że jeśli Fortum zbuduje elektrociepłownię, ceny ciepła w mieście znacznie wzrosną.

– Na razie tego nie wiemy, bo elektrociepłownia jeszcze nie powstała. Poza tym każdy kalkuluje i doskonale wie, że nie może sobie pozwolić na projekt, który wygeneruje duże niezadowolenie i konflikt. Trochę rozumiem Kogenerację, bo to konkurencja, ale Fortum absolutnie nie zgadzało się z tymi argumentami.

Wrocław sporządził analizę funkcjonalną osiedli. Co z niej wynika?

– To pogłębiona analiza, robimy bardzo szerokie badania społeczne, badamy tę samą grupę od wielu lat, dzięki czemu widzimy zmieniające się preferencje mieszkańców.

Czytaj też: Wrocław sprawdził, jak funkcjonują jego osiedla

Realizując budżet partycypacyjny, zauważaliśmy, że nie na wszystkich osiedlach jest jednakowa aktywność zarówno po stronie inicjatorów pomysłów, jak i osób głosujących. Chcieliśmy zobaczyć, gdzie są bariery u ludzi, co im przeszkadza. Chcieliśmy też sprawdzić, czy nie ma wspólnych potrzeb, by nie dublować projektów. Rozpoczynamy kolejne debaty osiedlowe w tym zakresie.×
KOMENTARZE (1)

  • Zeghar, 2017-06-11 10:23:30

    Niemożliwe. Znaczy się wreszcie Wrocław przestanie wywozić swoje śmieci po całym województwie?