PARTNER PORTALU
 • BGK

Maciej Bluj: Spalarnia we Wrocławiu to nieporozumienie

 • Bartosz Dyląg    9 czerwca 2017 - 06:48
Maciej Bluj: Spalarnia we Wrocławiu to nieporozumienie
Maciej Bluj zapewnia, że nie było i nie ma pomysłu, by we Wrocławiu budować spalarnię śmieci. Fot. PTWP

O spalarni, zrównoważonym rozwoju Wrocławia i transporcie rowerowym w mieście rozmawiamy z wiceprezydentem Wrocławia Maciejem Blujem.
• Wrocław nigdy nie planował spalarni śmieci, ponieważ w mieście i okolicach nie ma wystarczającego strumienia odpadów.

• Protesty mieszkańców w tej sprawie spowodowane były nieporozumieniem. - Strumień śmieci w mieście i okolicy jest niewystarczający, by był spalany – mówi wiceprezydent Wrocławia Maciej Bluj.

• Nowoczesne miasto? Rozwój miejskiego roweru i car-sharing pokazują, że nie trzeba być właścicielem, żeby korzystać - uważa Bluj.

----------

Mieszkańcy Wrocławia protestują przeciwko budowie spalarni, a władze miasta mówią, że takiej inwestycji w mieście nikt nie planuje. O co tu chodzi?

– Nigdy nie planowaliśmy spalarni. Lokalny operator ciepłowniczy, firma Fortum, przygotowuje się do zmiany źródła zasilania i w projekcie, który składała swego czasu, zaplanowano, że część paliwa byłaby z gazu, a część z recyklingu, odzyskiwania dodatkowych elementów. Stąd się wzięło hasło „spalarnia”.

Nie mamy potrzeby budowania spalarni, nie ma takiego pomysłu. Strumień śmieci w mieście i okolicy jest niewystarczający, by był spalany.

A więc protesty są nieuzasadnione?

– Ludzie przestraszyli się jakiegoś zapisu, który pojawił się na etapie studium zagospodarowania przestrzennego. Mógł on być we fragmencie błędnie odczytany, ale wszystko wyjaśniliśmy, są nowe zapisy studium, że absolutnie nie ma pomysłu budowy spalarni.

Kilka lat temu obserwowaliśmy we Wrocławiu walkę pomiędzy Fortum i Kogeneracją, która przestrzegała, że jeśli Fortum zbuduje elektrociepłownię, ceny ciepła w mieście znacznie wzrosną.

– Na razie tego nie wiemy, bo elektrociepłownia jeszcze nie powstała. Poza tym każdy kalkuluje i doskonale wie, że nie może sobie pozwolić na projekt, który wygeneruje duże niezadowolenie i konflikt. Trochę rozumiem Kogenerację, bo to konkurencja, ale Fortum absolutnie nie zgadzało się z tymi argumentami.

Wrocław sporządził analizę funkcjonalną osiedli. Co z niej wynika?

– To pogłębiona analiza, robimy bardzo szerokie badania społeczne, badamy tę samą grupę od wielu lat, dzięki czemu widzimy zmieniające się preferencje mieszkańców.

Czytaj też: Wrocław sprawdził, jak funkcjonują jego osiedla

Realizując budżet partycypacyjny, zauważaliśmy, że nie na wszystkich osiedlach jest jednakowa aktywność zarówno po stronie inicjatorów pomysłów, jak i osób głosujących. Chcieliśmy zobaczyć, gdzie są bariery u ludzi, co im przeszkadza. Chcieliśmy też sprawdzić, czy nie ma wspólnych potrzeb, by nie dublować projektów. Rozpoczynamy kolejne debaty osiedlowe w tym zakresie.

REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

 • Zeghar, 2017-06-11 10:23:30

  Niemożliwe. Znaczy się wreszcie Wrocław przestanie wywozić swoje śmieci po całym województwie?