PARTNER PORTALU
 • BGK

Ograniczenie liczby kadencji w samorządach nie narusza zasady działania prawa wstecz

 • Włodzimierz Kaleta    27 stycznia 2017 - 13:01
Ograniczenie liczby kadencji w samorządach nie narusza zasady działania prawa wstecz
Nawet w naszym interesie nie jest, by wybory samorządowe w jakikolwiek sposób przyspieszać - mówi Marek Ast/Fot.parlamentarny.pl/

O ograniczenie liczby kadencji w samorządach zapytaliśmy byłego, wieloletniego samorządowca, radcę prawnego, a dziś posła Marka Asta. - Będziemy proponowali ograniczenie kadencyjności wójtów, burmistrzów, prezydentów. Uważamy, że jedną z przyczyn powstawania patologicznych układów na terenie gmin, miast, miasteczek jest obecna sytuacja, która pozwala samorządowcom na nieograniczoną liczbę kadencji – powiedział w rozmowie z PortalSamorzadowy.pl.
Dwukadencyjność samorządowców wydaje się przesądzona. Sądząc po wypowiedziach prezesa Kaczyńskiego na ten temat, nie ma mowy byście zrezygnowali z forsowania tego projektu?

Marek Ast: - Taka reforma została już wcześniej wyraźnie zapowiedziana przez Jarosława Kaczyńskiego. To nasza propozycja programowa. Uważamy, że jedną z przyczyn powstawania patologicznych układów na terenie gmin, miast, miasteczek jest sytuacja, która pozwala na  nieograniczanie kadencyjności. Kiedy burmistrz, posiadający zgodnie z ustawą olbrzymi zakres władzy, tworzy praktycznie tak skostniałe struktury, które uniemożliwiają jakąkolwiek rywalizację kandydatom w wyborach.

Zapowiadaliśmy, że będziemy proponowali ograniczenie kadencyjności wójtów, burmistrzów, prezydentów i w gruncie rzeczy ta propozycja nie ma wielu przeciwników.

Większość z komentujących deklarację Jarosława Kaczyńskiego o ograniczeniu liczby kadencji samorządowców już od wyborów w 2018 r. uważa, ze PiS chce się pozbyć pewniaków w wyborach samorządowych, z którymi z góry wiadomo, że ich kontrkandydaci by przegrali. Byłoby to niezgodne z prawem, które nie działa wstecz.  

- Istotnie, propozycja wprowadzenia tego rozwiązania już od najbliższej kadencji budzi sprzeciw. Zdania są podzielone, będą jednak musiały być przedstawione opinie, które przesądzą o konstytucyjności tego rozwiązania.

Czytaj też: Wybory samorządowe 2018 r.: Kaczynski: Samorządowcy którzy mają za sobą dwie kadencje nie będą mogli startować

Uważam, że postulat ten w żaden sposób nie narusza zasady działania prawa wstecz, ponieważ dotyczy przyszłości. Nie ogranicza to w niczym praw osób obecnie sprawujących funkcje w samorządzie. Prawo musiałoby wejść z odpowiednim wyprzedzeniem o tyle, by osoby te miały świadomość, że za rok czy półtora nie będą mogły ubiegać się o ponowny wybór przez dwie, trzy lub cztery kadencje.

PiS dynamicznie przygotowuje się do tych wyborów. Opozycja uważa, że możecie planować ich przyspieszenie. Przymierzacie się do takiej opcji?

- Do wyborów samorządowych nie zostało wiele czasu. Organizowanie ich w tym roku byłoby pozbawione jakiegokolwiek sensu i racji. Skoro mamy wprowadzić zmiany w ordynacji wyborczej tak, by wybory były bardziej przejrzyste i klarowne, jeśli mamy wprowadzić zmiany w samorządzie, musi być pewien czas, vacatio legis, aby dać wszystkim zainteresowanym możliwości przygotowania się do nowych zasad gry.

Nawet w naszym interesie nie jest, by te wybory w jakikolwiek sposób przyspieszać.

PiS chce wprowadzić rozwiązanie pozwalające na to, by samorządowców, którym jedynie zostaną postawione zarzuty popełnienia czynu karalnego, wykluczyć z kandydowania?

- W takiej sytuacji zawsze występuje kwestia zasady domniemania niewinności. Gdybyśmy poszli tak daleko, to często błahe powody, fałszywe zarzuty mogłyby być sposobem na wyeliminowanie konkurentów politycznych. Takiego rozwiązania bym się obawiał.×
KOMENTARZE (24)

 • Bogdan Sitnicki, 2017-01-30 12:10:14

  Do rada: Rada czy nierada.......Konstytucja jest łamana zawsze, niezależnie od panującego systemu. Była łamana i będzie łamana. Konstytucja dotyczy człowieka, a człowiek człowiekowi .......
 • rozsądna, 2017-01-30 09:59:52

  to dopiero będzie wojna w samorządach, podjazdy - będą ustawiać się w kolejkę po następną kadencję, a ci przez te dwie nie będą zawsze postępować racjonalnie. Koniecznie ograniczyć do dwóch sejm i senat. Senat raczej zlikwidować. W dzisiejszej sytuacji jest on kompletnie niepotrzebny. Raczej wprowad...zić procentowy udział partii, aby nie było większości jednej - wtedy mamy równowagę, a na listy umieszczać tych samych tylko 2 razy - jeśli 2 razy nie przejdą - następnych. Na pewno w SEJMIE - 2 kadencje - dość nepotyzmu partyjnego!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!  rozwiń
 • rada, 2017-01-30 06:57:27

  Tylko głupiec może tak twierdzić.