PARTNER PORTALU
  • BGK

Paulina Hennig-Kloska: Przynajmniej połowa ministrów tego rządu powinna zostać wymieniona z marszu

  • Włodek Kaleta    22 grudnia 2017 - 06:00
Paulina Hennig-Kloska: Przynajmniej połowa ministrów tego rządu powinna zostać wymieniona z marszu

Mamy otwarte trzy fronty na linii Warszawa-Bruksela, a premier lekceważy naszych zagranicznych partnerów - mówi Paulina Hennig-Kloska (Fot. Adrian Grycuk/Wikipedia Commons)

- Dzisiaj w Polsce buduje się 140 tys. mieszkań rocznie. Rząd nie wygospodarował na ten cel żadnych dodatkowych pieniędzy. Łatwo jest przekazać 40 mieszkań, nieoddanych zresztą do użytku, żeby pokazać to w TVP, dużo trudniej zbudować 3 mln mieszkań, tanich, dostępnych dla młodych czy gorzej zarabiających - przekonywała PortalSamorzadowy.pl Paulina Hennig-Kloska, wiceprzewodnicząca Klubu Parlamentarnego Nowoczesnej.
• - Mam wrażenie, że dziś niektóre z sondaży zamiast odzwierciedlać preferencje społeczne, mają zadanie je kreować - mówi Hennig-Kloska.

• W polityce zagranicznej będziemy premiera Morawieckiego oceniać po efektach. Na razie żadnego przełomu nie widać - uważa.

• Jej zdaniem przestrzeganie wyroków sądów i trybunałów europejskich dla polskich polityków powinno być normą."Smutne, że żyjemy w czasach, w których premier musi o tym zapewniać obywateli w swoim expose".

****

Po objęciu rządów przez Mateusza Morawieckiego sondaże poparcia dla PiS skoczyły do ok. 50 proc. Notowania PiS nigdy wcześniej nie szybowały tak wysoko. Dla opozycji to kolejny powód do przemyślenia?

Paulina Hennig-Kloska: - Media zachłysnęły się tym sondażem, tymczasem jeśli dokładnie przyjrzeć się danym, to widać wyraźnie, że w publikacji pominięto 17% badanych. I to jest już pewnego rodzaju manipulacja. Sto siedemdziesiąt osób na tysiąc powiedziało, że pójdzie na wybory, ale nie wie, na kogo zagłosuje i tę grupę osób pominięto kompletnie w prezentacji danych.

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że w grupie tej jest sporo wyborców opozycji, ponieważ zwolennicy PiS są raczej ich zadeklarowanymi wyborcami. Sondażownie, które w taki sposób publikują wyniki wyborów chciały, w mojej ocenie, wywołać dobry efekt zmiany Morawieckiego. Nie można jednak postępować z obywatelami w ten sposób.

Warto zauważyć także, że "Fakt" publikował sondaż niemal równolegle z inny badaniem, w którym pytał, kto będzie lepszym premierem: Morawiecki czy Szydło. Jeśli badania te były robione jednocześnie na tej samej grupie, mogliśmy mieć do czynienia z pewnego rodzaju sugestią, która może podbić wyniki tej partii, na temat której zadawane są dodatkowe pytania.

Czytaj też: Wybory samorządowe 2018: Nazwiska kandydatów w miastach wojewódzkich

Dzisiaj badania opinii społecznej robione są i prezentowane w przeróżny sposób. Mam wrażenie, że dziś niektóre z sondaży zamiast odzwierciedlać preferencje społeczne, mają zadanie je kreować.

Opozycji trudno walczyć z PiS. Mianowanie na to stanowisko Mateusza Morawieckiego sprawi, że będzie jeszcze trudniej?

- Premiera Morawieckiego będziemy oceniać po rezultatach. W expose przedstawił wiele obietnic, nie mówiąc nic o źródłach ich finansowania. Ja przez 12 miesięcy słyszałam od pana Morawieckiego, że będzie nadwyżka budżetowa, a dziś wiemy, że będzie to raczej kilkudziesięciomiliardowy deficyt. Słyszałam od pana premiera, że podatki będą spadać, a ten rząd systematycznie je podnosi (przypomnijmy, że ministrem finansów był przez te 2 lata pan Morawiecki).

Wprowadzono podatek handlowy, bankowy, galeryjny, progresywny od wynajmu mieszkań, akcyzę na elektroniczne papierosy. Poszły w górę opłaty za prąd, wodę, gaz, VAT na niektóre towary. Rząd już dwukrotnie podniósł składki na ZUS dla samozatrudnionych i lepiej zarabiających. Deklaracje pana premiera, niestety, bardzo często różnią się od rezultatów.KOMENTARZE (2)

  • Jozek, 2017-12-22 14:59:34

    Nie rozumieją że Polacy chcą dobrej zmiany jaki jest PiS
  • z kapusty, 2017-12-22 10:25:45

    Skąd ci ludzie się biorą?