PARTNER PORTALU
  • BGK

Prywatyzacja ratunkiem dla szpitala?

  • Rynek Zdrowia (Daniel Mieczkowski)    18 kwietnia 2012 - 12:59
Prywatyzacja ratunkiem dla szpitala?

Powiat kwidzyński ogłosił przetarg na ok. 80 proc. udziałów szpitalnej spółki NZOZ Zdrowie. Starosta Jerzy Godzik tłumaczy, że prywatyzacja szpitala jest spowodowana m.in. złą sytuacją finansową i ma na celu ratowanie lecznicy. Związki zawodowe uważają, że transakcja zagrozi bezpieczeństwu mieszkańców i zbierają podpisy o referendum przeciwko prywatyzacji.
Jakie są powody decyzji o prywatyzacji powiatowego szpitala?

Jerzy Godzik: - Widzimy po prostu, co się dzieje. Samotne szpitale, prowadzone przez samorządy, przynoszą straty. Widzimy też, że szpitale, które funkcjonują w grupach, przynoszą zyski.

Nasz szpital w roku 2011 zanotował około 500 tys. zł straty. Wartości punktów, w kontrakcie NFZ w roku 2012 są takie same, jak w poprzednim roku. Boimy się, że konkurencja doprowadzi do upadku naszego szpitala i jeśli nie zrobimy tego ruchu, to może on zniknąć z mapy placówek w Polsce.

Uważam, że próba sprzedaży udziałów szpitala, to ruch wyprzedzający zjawiska, które obserwujemy. Obawiam się nawet, że te działania podejmujemy za późno, ponieważ szpitali, działających w silnych grupach jest coraz więcej. Myślę jednak, że znajdziemy inwestora, co zapewni placówce dalsze istnienie oraz zwiększy bezpieczeństwo mieszkańców powiatu.

Czytaj też: Szpitale muszą się zmienić

- Czy są już chętni na zakup udziałów szpitala?

- Oferty zabieramy do 14 maja. Na obecnym etapie wpływają do starostwa zapytania. Widzimy zainteresowanie zakupem udziałów naszego szpitala. Część potencjalnych inwestorów pobiera materiały informacyjne. Nie mogę na tym etapie przetargu mówić o tym, jakie firmy są zainteresowane zakupem udziałów i które pobrały materiały.

W rękach publicznych jest obecnie prawie 100 proc. udziałów szpitala. Pewną liczbę udziałów mają pracownicy lecznicy, część udziałów ma miasto Kwidzyń, oraz miejscowe Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej i Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji. Sprzedawanych będzie około 80 proc. udziałów.

Więcej czytaj tutaj.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • gklewski, 2012-04-18 14:24:21

    Tusk obiecał to oszołomom z USA!!! Oni chcą w imię przyjaźni zrobić z nas kolonię gospodarczą, a na razie mamy cywilizacyjny bantustan. A prywatyzacja i tak będzie. A kogo nie stać na leczenie - do spalarni, a co rachu ciachu i po strachu