PARTNER PORTALU
 • BGK

Trzeba ograniczyć przywileje samorządowców. Starosta nie ma wątpliwości

 • Włodek Kaleta    31 grudnia 2017 - 06:00
Trzeba ograniczyć przywileje samorządowców. Starosta nie ma wątpliwości
Lepiej wrócić do oceniania ludzi według ich kompetencji, zaangażowania, sumienności i konsekwencji działania - mówi Maksym Gołoś (Fot. arch. starostwo pruszkowskie)

- W społeczeństwie od dawna widoczna jest tendencja do ograniczania przywilejów różnych grup tak, aby sprawiedliwość dotyczyła wszystkich w takim samym stopniu. Dlatego jedną z ważniejszych zmian, która powinna zostać szybko wprowadzona, jest ograniczenie niektórych przywilejów samorządowców - zapewniał PortalSamorzadowy.pl Maksym Gołoś, starosta pruszkowski.
• Zmiany w organizacji samorządów i ordynacji wyborczej to dobry moment na rozpoczęcie dyskusji o przywilejach samorządowców - mówił starosta Gołoś.

• Uważam, że wiele zmian w kodeksie wyborczym, co nie zawsze się dostrzega, idzie w dobrym kierunku - dodaje.

• Jest przekonany, że dobrym rozwiązaniem jest przepis mówiący, iż to Państwowa Komisja Wyborcza będzie miała nadzór nad drukowaniem dokumentów i kart wyborczych.

****

Nowy 2018 r. to dla samorządowców czas wyjątkowy. To czas wyborów samorządowych według zmienionych przez rządzących zasad, które wciąż budzą ogromne kontrowersje. Część opinii publicznej uważa, że reforma samorządów ma zapewnić rządzącym większość w tych wyborach. Jak pan to widzi?

Maksym Gołoś, starosta pruszkowski: - Zmiany to w każdym środowisku normalność. Świat pędzi do przodu i stawia wciąż nowe wyzwania. Samorząd terytorialny w Polsce też musi się zmieniać. Nie zamierzam jednak teoretyzować. Uważam, że zmiany niektórych przepisów dotyczących działania samorządów i samorządowców powinny zostać wprowadzone. Nie wszystkie z nich, jak pokazuje praktyka, funkcjonują najlepiej.

Które przede wszystkim? Najwięcej kontrowersji wywołują zmiany w Kodeksie wyborczym. Słusznie?

Nie jestem specjalistą, aby szczegółowo na ten temat rozmawiać. Uważam jednak, że wiele tych zmian, co nie zawsze się dostrzega, idzie w dobrym kierunku. Choćby dlatego, że dają dużej części wyborców możliwość większego niż dotychczas społecznego zaangażowania się w sprawy lokalnych społeczności. Musimy uczyć się dbać o naszą gminę, powiat - nasze „małe ojczyzny”. Trudno też ganić rozwiązania, które dotyczą transparentności wyborów. Za dobry pomysł uważam powołanie drugiej komisji wyborcze,j liczącej głosy.

Ważne kto liczy głosy, a nie kto głosuje? Wciąż to słyszymy w dyskusjach o tym rozwiązaniu.

Oczywiście, że najważniejszym jest powszechny udział w wyborach. To podstawa demokracji. Ale zaproponowane rozwiązanie w mojej ocenie jest dobre. Jako przedstawiciel komitetów brałem udział w pracach wielu komitetów wyborczych, zarówno do Parlamentu Europejskiego, krajowego, jak i w wyborach samorządowych i wiem, jak trudno jest skupić uwagę i w sposób efektywny pracować w komisji działającej na takich zasadach, jak to było dotychczas. Przecież niekiedy komisje te pracują po kilkanaście godzin. Do tego dochodzi praca w godzinach nocnych przy liczeniu i sporządzeniu wyników głosowania. Dlatego uważam, że pomysł powołania dwóch komisji, gdzie jedna nadzoruje samo głosowanie, a druga dokonuje obliczenia wyniku wyborów, jest dobry.

Dobrze, że Państwowa Komisja Wyborcza będzie miała nadzór nad drukowaniem kart i innych dokumentów wyborczych. Monitorowanie tego wszystkiego jest jak najbardziej zasadne. Nie zakładam oczywiście, że samorządy mogłyby wnieść w ten proces jakieś zło, ale dla przejrzystości sprawy warto takie rozwiązanie wprowadzić.

Druga sprawa to kwestia osób, które będą w tych komisjach zasiadać. Z trzeciej jednak strony to doskonały sposób na zmobilizowanie tych, którzy będą chcieli przyglądać się prawidłowości wyborów.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (10)

 • Radny , 2018-01-12 06:36:05

  Artykuł o ograniczaniu przywilejów samorządowcom opublikowany na portalu dla samorządowców. Gratuluję odwagi i popieram. Już dawno powinniśmy zacząć robić porządek z patologicznymi sytuacjami jakich jest mnóstwo na naszym szczeblu.
 • Karol Chejnowicz, 2018-01-11 22:02:17

  Do WolneMiasto: Najgorzej jak sie wypowiada troll wiceprezydenta zwanego betonowym Andrzejem
 • WolneMiasto, 2018-01-11 11:31:17

  W pełni popieram głos przedmówcy: jaki jest sens publikowania przez Was, Droga Redakcjo, opinii samorządowców z PiS nt nowej ordynacji wyborczej?!? Przecież ta ordynacja ma zapewnić im stołki. I łudzicie się, że będą się merytorycznie wypowiadać na jej temat? Abstrahuję od pana Gołosia, naczelnika w...ydziału kultury UG Wołomin, którego w teczce do Pruszkowa przywiózł Jacek Sasin. Żenujące że pytacie człowieka, który nawet nie został wybrany w wyborach bezpośrednich, przez mieszkańców, tylko w wyniku politycznej układanki został starostą.  rozwiń