PARTNER PORTALU
 • BGK

Zygmunt Frankiewicz, prezes ZMP: Polskie miasta są silne, może nawet silniejsze niż miasta w innych krajach Europy

 • Włodzimierz Kaleta    20 stycznia 2018 - 06:00
Zygmunt Frankiewicz, prezes ZMP: Polskie miasta są silne, może nawet silniejsze niż miasta w innych krajach Europy
Naszych mieszkańców interesują efekty działania, a nie narzekania, jak trudną, a wręcz czasem niebezpieczną mamy pracę - mówi Zygmunt Frankiewicz (Fot.PTWP)

– ZMP robi to, co do niego należy. Nie zamierzamy stać z założonymi rękami i biernie przyglądać się, jak biegnie życie publiczne w Polsce. Bez względu na trudności i deprymujące niekiedy rezultaty naszych działań. Czasem jedno zdarzenie może zupełnie wywrócić to, co jest, a wówczas wszystkie dogłębne analizy i przewidywane scenariusze lądują w koszu. Dlatego zdecydowanie warto wykonywać związkową pracę, choć często jest ona niewdzięczna i nie zawsze doceniana – zapewniał PortalSamorzadowy.pl Zygmunt Frankiewicz, prezes Związku Miast Polskich.
 • Plany miejscowe są potrzebne, bo dzięki nim miasto ma wpływ na to, co i gdzie powstanie. Jednak ich uchwalenie lub zmiana niesie ze sobą konsekwencje finansowe bolesne dla miejskiej kasy.
 • Samorządy nie mogą uchwalać planów, bo odszkodowania, które trzeba by wypłacić, są tak duże, że nawet najbogatszych miast nie stać na ich wypłaty.
 • Samorządowcy w trudniejszych niż dotychczas realiach prawnych będą musieli zrobić wszystko, żeby jak najsprawniej wywiązać się ze swoich obowiązków.

Początek nowego roku to czas podsumowań i prognozowanie działań na przyszłość. W jakiej kondycji polskie miasta wkroczyły w 2018 r.?

Zygmunt Frankiewicz: - W sumie bilans jest wciąż jeszcze dodatni. W ostatnim roku przybyło w Polsce 7 miast. Generalnie samorządność nadal ma się dobrze. Miasta są silne, może nawet silniejsze, niż w innych krajach Europy. To dlatego, że mają wciąż dobry zakres kompetencji oraz źródła finansowania.

Niestety, ostatni rok był niekorzystny dla samorządów. Powoli następuje recentralizacja państwa i to wbrew konstytucyjnemu zapisowi o jego decentralizacji. Tak samo jest z konstytucyjną zasadą subsydiarności, czyli pomocniczości. Wiele problemów, które powinny być załatwiane na najniższym, gminnym poziomie, przesuwanych jest wyżej, na kolejne szczeble administracji.

Może pan wskazać konkrety?

- Takich przykładów jest dużo. Chociażby rozwiązania dotyczące taryfy opłat za wodę czy unifikacji gospodarki odpadami. Drastycznym tego przykładem jest ustawa o dekomunizacji ulic, odbierająca zadanie własne oraz możliwość odwołania się w tej sprawie samorządów do sądu. Nie ma przecież bardziej własnego zadania dla samorządów niż nazewnictwo ulic. Tymczasem społeczność lokalna nie może dziś zmienić nazwy ulicy w swojej wsi czy mieście bez zgody wojewody i IPN w sytuacji, gdy nazwę tę nadał wojewoda na podstawie ustawy dekomunizacyjnej. Te zmiany są kłopotliwe, idą w złą stronę i co najgorsze – jest ich dużo, chociaż w większości są drobne.

Te akty prawne byłyby o wiele gorsze, gdyby nie starania, zabiegi i systematyczna walka Związku Miast Polskich, jak również innych korporacji samorządowych, o kształt przepisów prawnych. Bez tego prawo mielibyśmy o wiele gorsze, błędów w ustawach byłoby więcej. Przypomnę chociażby nowelizację projektu ustawy o regionalnych izbach obrachunkowych. Gdyby wszedł w życie projekt ustawy zaproponowany przez PiS, to w krótkim czasie samorząd przestałby być niezależny.

Z czego jeszcze w dotychczasowej pracy związku jest pan zadowolony?

- Trochę się tego nazbierało. Chociażby rozwiązania dotyczące rangi polityki miejskiej. Znalazła się ona w Strategii Zrównoważonego Rozwoju premiera Morawieckiego. Są tam zapisy dotyczące programów operacyjnych dla średnich miast. Na razie finansowane są z resztek pieniędzy, zawsze jednak jest jakieś finansowanie. Zabiegaliśmy o to od dawna i to, że udało się wprowadzić takie zapisy, to już dużo.

Inny przykład to eliminowanie roszczeń odszkodowawczych w planowaniu przestrzennym związanych z powodziami, zagrożeniami ekologicznymi czy innymi klęskami żywiołowymi. To ważny problem, o rozwiązanie którego od dawna zabiegaliśmy.

REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.