PARTNER PORTALU
  • BGK

Katowice, ocena szkół: W gimnazjach najwięcej zjawisk patologicznych

  • PAP/AT    13 stycznia 2016 - 18:03
Katowice, ocena szkół: W gimnazjach najwięcej zjawisk patologicznych
Do najczęstszych zjawisk patologicznych wydział zaliczył m.in. palenie papierosów oraz e-papierosów, "a także uzależnienie od komputera, członkostwa w grupach pseudokibiców, bójki, zaburzenia o charakterze psychiatrycznym - depresja, bulimia i anoreksja" (fot.pixabay.com)

• Katowice oceniły szkoły pod kątem zagrożeń patologicznych.
• Najwięcej problemów w gimnazjach. Lepiej w szkołach podstawowych i ponadgimnazjalnych
• W szkołach będą kontynuowane programy profilaktyczne.
• Uczniowie zagrożeni patologiami objęci są opieką psychologiczną.
Informację o ocenie stanu bezpieczeństwa w szkołach pod kątem zagrożeń patologicznych przygotował katowicki samorząd. Najwięcej problemów odnotowano w gimnazjach.

Szkoły podstawowe i ponadgimnazjalne wypadły pod tym względem znacznie lepiej. W przypadku gimnazjów, jak poinformował wydział edukacji, tylko w jednej z ocenianych placówek nie odnotowano żadnych zagrożeń patologicznych.

Do najczęstszych zjawisk patologicznych wydział zaliczył m.in. palenie papierosów oraz e-papierosów, "a także uzależnienie od komputera, członkostwa w grupach pseudokibiców, bójki, zaburzenia o charakterze psychiatrycznym - depresja, bulimia i anoreksja". Wśród negatywnych zjawisk znalazły się też przemoc słowna i fizyczna.

Znacznie częściej niż uczniowie szkół podstawowych, młodzież gimnazjalna - jak napisano - "sięga po środki odurzające, w tym dopalacze, używki, leki i alkohol". "Do pojedynczych przypadków zalicza się okaleczenia, kradzieże, wymuszenia" - podano w informacji.

W sporadycznych przypadkach, jak dodano, gimnazjaliści posiadają orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego "w związku z niedostosowaniem lub zagrożeniem niedostosowaniem społecznym". Niektórzy są pod dozorem kuratora.

Jak powiedziała doradca prezydenta Katowic ds. komunikacji społecznej i medialnej Wioleta Niziołek-Żądło informację sporządzono dla radnych z komisji edukacji, by mogli zorientować się w skali problemów. "Na jej podstawie można stwierdzić, że w naszych szkołach sytuacja generalnie niewiele różni się od problemów, z którymi borykają się szkoły w pozostałych regionach kraju" - powiedziała.

Niziołek-Żądło dodała, że taka informacja jest przygotowywana dla komisji co roku. "Jest to informacja poglądowa" - dodała.

W szkołach, jak poinformował samorząd, będą kontynuowane programy profilaktyczne realizowane m.in. przez policję, czy straż miejską.

Miejskie programy profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych oraz przeciwdziałania narkomanii realizowane są od lat w wielu szkołach. Kolejnym programem jest również "Bezpieczna młodzież" (dotyczy m.in. kwestii związanych z zagrożeniami w internecie). Prowadzone będą również zajęcia dotyczące skutków sięgania po dopalacze.

Samorząd poinformował też, że uczniowie zagrożeni patologiami objęci są opieką psychologiczną, uczestniczą w rozmowach "wspierających", grupach mediacyjnych a "niektóre placówki prowadzą grupy wsparcia dla uczniów będących w trudnej sytuacji rodzinnej i środowiskowej".

Informacja powstała na podstawie obserwacji, ankiet, analiz dokumentacji szkoły, wywiadów ustnych i pisemnych.

W Katowicach jest blisko 40 szkół podstawowych, ponad 20 gimnazjów oraz 30 szkół ponadgimnazjalnych. Łącznie uczy się w nich ok. 36 tys. uczniów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • ślązak, 2016-01-13 23:41:50

    Do Damian: masz rację do tej pory jeszcze nie opracowano w warszawce mapy potrzeb dla śląskiego na cele dostosowania szpitali do nowych unijnych wymogów (od 2014 nie mieli czasu) a nasi decydenci nie potrafią krzyczeć,