PARTNER PORTALU
  • BGK

Bytom pozyskał środki na odnowę parków

  • PAP/PSZ    12 grudnia 2017 - 12:47
Bytom pozyskał środki na odnowę parków
Fundusze unijne na rewitalizację bytomskich parków pochodzą z ogólnodostępnego POIiŚ. (fot. Shutterstock.com)

Ponad 13 mln zł unijnego wsparcia otrzyma samorząd Bytomia na swoje przedsięwzięcia związane z miejskimi parkami - podało 12 grudnia miasto. Będą to kolejne już parki w regionie rewitalizowane przy wsparciu z krajowego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
• Odnowa bytomskich parków wpisuje się w cele bytomskiego programu rewitalizacji.

• Prace obejmą takie działania jak nowe nasadzenia drzew i krzewów, utworzenie nowych trawników, rekultywację zbiorników wodnych i remonty alejek.

• Obecnie trwa przygotowanie procedur przetargowych.

Dotąd fundusze unijne z puli POIiŚ przeznaczonej na poprawę jakości środowiska miejskiego zdobyły w województwie śląskim, m.in. Jaworzno, Mysłowice, Sosnowiec czy Świętochłowice. Bytom otrzymał 13,1 mln zł dofinansowania w trzecim naborze wniosków dla projektów poświęconych "rozwojowi terenów zieleni w miastach i ich obszarach funkcjonalnych".

W projekcie "Odnowa zieleni w parkach miejskich" Bytom do końca przyszłego roku przeprowadzi za 15,5 mln zł prace w Parku Miejskim im. Franciszka Kachla w centrum, Parku Ludowym w Miechowicach, parku Fazaniec w Szombierkach, w Parku Mickiewicza w Rozbarku, Parku im. Konopnickiej w Karbiu oraz na zieleńcach przy ul. Bukowej, Zabrzańskiej i Nowakowskiego.

Zakres prac obejmie m.in. nowe nasadzenia drzew i krzewów, utworzenie nowych trawników, rekultywację zbiorników wodnych i remonty alejek. Wykonane mają zostać nowe schody, pomosty, ławki i kosze. Jak zaznaczyła cytowana w informacji bytomskiego magistratu dyrektor Miejskiego Zarządu Zieleni i Gospodarki Komunalnej, obecnie trwa przygotowanie procedur przetargowych.

Unijny projekt umożliwi m.in. kolejny etap robót w zabytkowym Parku Miejskim im. Franciszka Kachla w śródmieściu Bytomia. Ten jeden z najstarszych w woj. śląskim parków powstał ok. 1840 r. m.in. na terenach dawnych wyrobisk górniczych. Od kilku lat jest on stopniowo odnawiany; np. wiosną tego roku zakończono prace na Górze Miłości - parkowym wzniesieniu utworzonym przez laty na kopalnianej hałdzie.

Odnowa bytomskich parków wpisuje się w cele bytomskiego programu rewitalizacji. Obok społecznego, gospodarczego i kulturowego jej aspektu, miastu zależy na wymiarze środowiskowym. Dlatego wśród obszarów bytomskiej rewitalizacji, obok dziewięciu obszarów zamieszkałych, znalazło się też dziewięć zdegradowanych obszarów niezamieszkałych.

Obejmują one tereny dawnej kopalni Rozbark, dawnej kopalni Szombierki, dawnej Huty Zygmunt, dawnej kopalni Centrum, dawnej Huty Bobrek, tereny poprzemysłowe zakładów "Orzeł Biały", teren inwestycyjny w Bytomiu-Miechowicach, tereny wokół Elektrociepłowni Szombierki i Pola Szombierskie oraz rezerwat przyrody "Żabie Doły".

Fundusze unijne na rewitalizację bytomskich parków pochodzą z ogólnodostępnego POIiŚ; ich rozdział w kolejnych naborach koordynuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Ostatnio, w listopadzie br., dotacje z tego źródła otrzymały też Mysłowice (projekt dot. Parku Zamkowego), Zabrze (projekt dotyczący różnych terenów zielonych), Jaworzno (park Chrząstówka) oraz Ruda Śląska (rekultywacja i remediacja terenów dawnej koksowni Orzegów).

We wrześniowym rozstrzygnięciu konkursu NFOŚiGW dofinansowanie otrzymały inne projekty Mysłowic (dot. Parku Promenada) i Jaworzna (rekultywacje akwenu Sosina i byłej hałdy Piłsudski), a także Sosnowca (Park Bioróżnorodności), Siemianowic Śląskich, Radzionkowa oraz Wodzisławia Śląskiego.

Już wcześniej w tym roku unijne środki na poprawę jakości środowiska miejskiego dostał m.in. oszacowany na 70 mln zł projekt samorządu Świętochłowic - dotyczący oczyszczenia zatrutego chemikaliami stawu Kalina i urządzenia jego otoczenia. Dotację otrzymał też projekt rekultywacji zbiornika w podczęstochowskiej Blachowni.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.