PARTNER PORTALU
 • BGK

Na Śląsku zakontraktowano czwartą część środków z Regionalnego Programu Operacyjnego

 • PAP/JS    20 kwietnia 2017 - 17:14
Na Śląsku zakontraktowano czwartą część środków z Regionalnego Programu Operacyjnego
Woj. śląskie w 100 proc. wykorzystało też środki RPO Woj. Śląskiego na lata 2007-2013. (fot. premier.gov.pl)

Instytucje odpowiedzialne za wdrażanie Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) Woj. Śląskiego na lata 2014-2020 zakontraktowały dotąd czwartą część przypadającej na region puli środków z RPO - poinformował marszałek województwa Wojciech Saługa.
• W Śląskiem, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego przeprowadzono dotychczas 172 nabory konkursowe na kwotę dofinansowania 8,32 mld zł. 

• Uczestniczący w spotkaniu z samorządowcami poseł do Parlamentu Europejskiego Jan Olbrycht przedstawił stan toczących się na unijnym forum prac nad koncepcją budżetu Unii Europejskiej po 2020 r.

• Samorządowcy dyskutowali także o możliwych zmianach w systemie rozdziału funduszy, jeżeli na takie zmiany zdecyduje się rząd.

 

Wykorzystanie środków z RPO, a także unijny budżet po roku 2020 i jego konsekwencje dla Europejskiej Polityki Spójności oraz polskich samorządów, były w Rybniku tematem spotkania przedstawicieli gmin skupionych w Związku Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego Woj. Śląskiego.

"Jesteśmy rozpędzeni, jeśli chodzi o tę perspektywę europejską. Mamy podpisane umowy na 25 proc. środków, które są w dyspozycji Województwa Śląskiego" - poinformował marszałek Saługa, oceniając, iż region dobrze radzi sobie w wydawaniu pieniędzy z unijnych funduszy.

"Sprawdził się system, w którym to samorządy w głównej mierze wydawały europejskie środki, a województwa kształtowały politykę regionalną. Należy zachować ten sposób dzielenia pieniędzmi unijnymi, ponieważ samorządowcy - pod lupą mieszkańców - przyglądają się każdej złotówce, a to najlepsza gwarancja, że pieniądze te zostaną dobrze wydane" - uważa marszałek woj. śląskiego.

W Śląskiem, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego przeprowadzono dotychczas 172 nabory konkursowe na kwotę dofinansowania 8,32 mld zł, a także 15 naborów pozakonkursowych na kwotę 603,26 mln zł. Wartość środków zaangażowanych w naborach to 59 proc. całej puli, a wnioski wybrane do dofinansowania stanowią 33 proc. alokacji programu. Wartość podpisanych już umów to ok. 25 proc. całości.

Podczas spotkania omówiono stopień wdrażania projektów środków unijnych w subregionie zachodnim woj. śląskiego, m.in. w ramach Regionalnych Inwestycji Terytorialnych. W tej części województwa wdrażanych jest 10 działań finansowanych z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz 8 finansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego. Środki przeznaczone są m.in. na zwiększenie udziału energii pochodzącej z OZE, poprawę efektywności energetycznej w sektorze publicznym i mieszkaniowym, wzrost atrakcyjności transportu publicznego, rozbudowę systemu oczyszczania ścieków czy poprawę dostępu do usług społecznych oraz aktywizację społeczno-gospodarczą na obszarach rewitalizowanych.

Uczestniczący w spotkaniu z samorządowcami poseł do Parlamentu Europejskiego Jan Olbrycht przedstawił stan toczących się na unijnym forum prac nad koncepcją budżetu Unii Europejskiej po 2020 r. Jak mówił, na kilka podstawowych pytań nie ma jeszcze odpowiedzi. Chodzi przede wszystkim o określenie, jak ma wyglądać kolejna unijna perspektywa finansowa, jaki okres obejmie oraz jaki będzie jej kształt, tzn. jakiego typu będą fundusze europejskie oraz czy pojawią się osobne fundusze dla państw strefy euro.

"Chciałbym, żeby samorządowcy byli świadomi tego, nad czym obecnie dyskutuje się w Unii Europejskiej. W tej chwili walczymy o inny podział środków, według innych wskaźników, takich jak np. ochrona środowiska czy stan powietrza, co dla Województwa Śląskiego byłoby bardzo ważne i korzystne" - powiedział europoseł.

REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.