PARTNER PORTALU
 • BGK

Sosnowiecki zamek czeka kolejny remont. Będzie więcej miejsca na cele kulturalne

 • aw/PAP    5 lutego 2018 - 06:51
Sosnowiecki zamek czeka kolejny remont. Będzie więcej miejsca na cele kulturalne
Zamek Sielecki w Sosnowcu(fot.:Wikimedia Commons/Polar123)

Do listopada br. ma potrwać remont i adaptacja nieczynnego dotąd północnego skrzydła Zamku Sieleckiego w Sosnowcu, w którym działa Sosnowieckie Centrum Sztuki – Zamek Sielecki. Dzięki zamówionym przez miasto, wartym 1,8 mln zł brutto pracom, placówka zyska większą przestrzeń.
 • Zamek Sielecki to najstarszy i najcenniejszy zabytek Sosnowca.
 • Jego historia sięga czasów średniowiecznych. Składający się z części głównej i dwóch skrzydeł obiekt w przeszłości często zmieniał właścicieli - w ub. wieku był własnością kopalni, znajdowały się w nim muzeum, galeria sztuki.
 • W 1998 r. zamek przejęło miasto, rozpoczęły się pierwsze remonty. W 2002 r. wyremontowaną część zamku przeznaczono na siedzibę Sosnowieckiego Centrum Sztuki - Zamek Sielecki.

W ostatnich latach miasto przygotowało unijny projekt, zgłoszony w ub. roku do konkursu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego na lata 2014-2020. Chce w ten sposób zdobyć dotację do rozpoczynającego się remontu i adaptacji pomieszczeń w nieczynnym dotąd skrzydle północnym zamku.

O zakończeniu przetargu i podpisaniu wartej 1,8 mln zł brutto umowy na wykonanie prac z wywodzącym się z Sosnowca wykonawcą poinformował prezydent miasta Arkadiusz Chęciński. Jak podał, północne skrzydło budynku zostanie wyremontowane do listopada br.

Z dokumentacji przetargowej wynika, że prace wewnętrzne obejmą m.in. odtworzenie drewnianej klatki schodowej w skrzydle północnym (z drewna dębowego), modernizację posadzek i parkietów w określonych pomieszczeniach, odświeżenie ścian i sufitów w przeważającej części pomieszczeń, prace przy drzwiach, listwach przyściennych itp., montaż dwóch poziomych pochylni, modernizację oświetlenia oraz docieplenie podłogi w pracowni na parterze.

Prace obejmą też odkrywki archeologiczne w wieży północnej, które - przeprowadzone w latach 90. ub. wieku - pozwoliły lepiej poznać historię zamku. Teraz odkrywki zostaną oczyszczone, podobnie jak eksponująca je szklana podłoga ponad nimi.

Roboty zewnętrzne to m.in. remont drzwi zewnętrznych w skrzydle północnym, remont schodów wejściowych w trzech skrzydłach, remont balustrad, komina i zadaszenia dobudówki. Wokół budynku ma zostać wykonana opaska żwirowa, zakładane są budowa i remont ogrodzenia terenu, a także uporządkowanie zieleni. Ponadto wykonawca dostarczy wyposażenie elektroniczne, m.in. projekcyjne.

"Po zakończeniu prac Sosnowieckie Centrum Sztuki - Zamek Sielecki zyska większą przestrzeń do swoich działań" - zaznaczył prezydent Chęciński.

Koszt unijnego projektu "Adaptacja Zamku Sieleckiego w Sosnowcu na cele kulturalne" miasto oszacowało na 1,9 mln zł, przy wnioskowanym dofinansowaniu z RPO na poziomie niespełna 1,2 mln zł. Nabór w konkursie dotyczącym dziedzictwa kulturowego zakończył się w połowie ub. roku. Dotąd zarząd woj. śląskiego nie informował o jego rozstrzygnięciu.

Pierwsze wzmianki wiążące się z historią Zamku Sieleckiego pochodzą z XV w. i dotyczą obiektu obronnego (łac. fortalicium). Nowy, otoczony fosą zamek o charakterze obronnym (w założeniu czteroskrzydłowy z basztami) powstał ok. 1620 r., wybudowany przez Sebastiana Minora z Przybysławic.

Zamek przebudował w 1814 r. Ludwik Anhalt Koethen z Pszczyny. Dziesięć lat później zniszczył go pożar, odbudowano go 1832 r. W latach 60. XIX w. ówczesny właściciel, hrabia Jan Renard otoczył go parkiem. W drugiej połowie XIX w. dokonano największych zmian w architekturze obiektu - został on pozbawiony skrzydła wschodniego z bramą wjazdową.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.