PARTNER PORTALU
 • BGK

22 września, Warszawa, Kraków, Wrocław, Lublin: darmowa komunikacja miejska

 • bad    21 września 2015 - 18:59
22 września, Warszawa, Kraków, Wrocław, Lublin: darmowa komunikacja miejska
Darmowa komunikacja w ramach Dnia Bez Samochodu. Fot. Paweł Krawczyk/krakow.pl

We wtorek, 22 września w ramach Dnia Bez Samochodu w wielu miastach będzie można poruszać się komunikacją miejską za darmo.
Europejski Dzień bez Samochodu

W tym roku do kampanii przystąpiło ok. 1500 miast europejskich, w Polsce jest ich 126. Każda miejscowość, która brała udział w kampanii miała za zadanie wprowadzić przynajmniej jedno praktyczne, trwałe działanie, które przyczyni się do zmiany postaw społecznych w zakresie korzystania ze środków transportu przyjaznego środowisku jako alternatywy dla indywidualnego transportu samochodowego.

Warszawa

22 września, w Europejski Dzień bez Samochodu - nie trzeba będzie kasować biletów w warszawskim metrze, autobusach, tramwajach, pociągach SKM i KM oraz w pociągach WKD (na terenie obowiązywania „Wspólnego Biletu ZTM-KM-WKD”, poza tym obszarem będzie obowiązywała normalna taryfa WKD) i płacić za pozostawienie samochodu na parkingach P+R.

Wrocław

Tego dnia jesteśmy zwolnieni z opłat za przejazdy wrocławską komunikacją miejską oraz w autobusach komunikacji podmiejskiej. Dodatkowo firma Nextbike, operator Wrocławskiego Roweru Miejskiego zwalnia z opłaty za pierwszą godzinę wypożyczenia roweru.

Radni miejscy zdecydowali, że w tym roku w ramach Dnia bez Samochodu zwolnieni z opłat za przejazdy komunikacją miejską i podmiejską będziemy we wtorek 22 września. Tradycyjnie MPK pozakleja swoje kasowniki, a kontrolerzy biletów nie wręczą w ten dzień żadnego mandatu za jazdę na gapę.

Kraków

Podobnie w Krakowie, który już po raz czternasty przyłącza się do Europejskiego Dnia bez Samochodu. – To dobry moment na refleksje: czy nie warto zmienić naszych nawyków komunikacyjnych i wybierać częściej  komunikację zbiorową czy rower, by poruszać się po mieście – mówi Ewa Olszowska-Dej, dyrektor Wydziału Kształtowania Środowiska UMK.

Aby promować ekologiczne sposoby przemieszczania się po Krakowie, 22 września przez cały dzień z komunikacji miejskiej za darmo będą mogli korzystać kierowcy samochodów. Wystarczy mieć przy sobie dowód rejestracyjny pojazdu. Co istotne: z bezpłatnego przejazdu może korzystać osoba okazująca dowód rejestracyjny wraz z osobami towarzyszącymi – maksymalnie w ilości zgodnej z wpisem określającym liczbę miejsc siedzących w samochodzie.

Szczecin

Z okazji Dnia Bez Samochodu jutro będzie można korzystać z transportu miejskiego przez cały dzień (24 godziny) za darmo w Szczecinie.

Lublin

Podczas Dnia bez Samochodu obowiązują bezpłatne przejazdy za okazaniem dowodu rejestracyjnego. We wtorek - 22 września br. ważny dowód rejestracyjny uprawnia do przejazdu jedną osobę wszystkimi liniami komunikacji miejskiej kursującymi na zlecenie ZTM w Lublinie. Wszystkie osoby, które skorzystają z tego uprawnienia, otrzymają specjalne naklejki promujące korzystanie z komunikacji miejskiej.

Województwo śląskie

Po raz pierwszy do świętowania Dnia bez Samochodu, który przypada na wtorek 22 września zapraszają Koleje Śląskie. Pasażerowie KŚ na podstawie dowodu rejestracyjnego oraz dokumentu ze zdjęciem będą mogli jeździć przez cały dzień i na wszystkich liniach bezpłatnie.

Zielona Góra

W tym dniu wszystkie osoby w Zielonej Górze, które w czasie przejazdu autobusem okażą ważny dowód rejestracyjny swojego samochodu oraz prawo jazdy, będą mogły skorzystać
z bezpłatnych przejazdów autobusami MZK.

Rzeszów

W stolicy Podkarpacia wszystkie osoby posiadające, podczas przejazdu autobusami komunikacji miejskiej, ważny dowód rejestracyjny samochodu oraz dokument potwierdzający tożsamość właściciela lub współwłaściciela rejestrowanego samochodu mogą korzystać z bezpłatnych przejazdów autobusami komunikacji miejskiej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (3)

 • notoryczna gapowiczka, 2015-10-01 10:40:16

  a za komunikacje zaplaca krwia Arabowie mordowani w imie korupcji urzednikow swiata? ciekawe? proszeo odpowiedz!
 • Aga, 2015-09-22 09:04:09

  Lublin, Zielona Góra i Rzeszów chyba nie przemyślały, bo jaki to dzień bez samochodu jeśli tylko osoba z dowodem rejestracyjnym i prawem jazdy może skorzystać z tej możliwości. Natomiast dwie osoby, które pojechałyby ze mną samochodem zostaną "na lodzie" gdy ja zrezygnuję z samochodu. Zasa...dy chyba trochę przekalkulowane. Jednak w Warszawie, we Wrocławiu i w Krakowie jest inaczej - dla wszystkich ....  rozwiń
 • ..., 2015-09-21 19:48:40

  No proszę jak prezydent POgonił ich do pracy - nie czekali na niego i sami ogłosili, że komunikacja będzie darmowa...