PARTNER PORTALU
  • BGK

4,4 tys. osób skorzystało z promocji Kolei Śląskich w niehandlową niedzielę

  • PAP/JS    12 marca 2018 - 21:55
4,4 tys. osób skorzystało z promocji Kolei Śląskich w niehandlową niedzielę
Z bezpłatnych przejazdów mogą w te dni korzystać rodzice lub opiekunowie podróżujący z dziećmi do 16. roku życia (fot.kolejeslaskie.com)

Prawie 4,4 tys. osób skorzystało w pierwszą niehandlową niedzielę z promocji Kolei Śląskich „Rodzinne Niedziele” - podał przewoźnik. W wybrane ustawowe dni wolne od handlu rodzice z dziećmi do 16 lat mogą jego pociągami podróżować bezpłatnie.
  • Skierowana do rodzin promocja Rodzinne Niedziele rozpoczęła się w marcu - wraz z wejściem w życie ustawy.
  • Pierwsza okazja, aby skorzystać z oferty nadarzyła się więc 11 marca; kolejne przypadną: 1 kwietnia, 13 maja, 10 czerwca, 8 lipca, 12 sierpnia, 9 września, 14 października, 11 listopada oraz 9 grudnia.
  • Z bezpłatnych przejazdów mogą w te dni korzystać rodzice lub opiekunowie podróżujący z dziećmi do 16. roku życia.

Ustawa ograniczająca handel w niedziele weszła w życie 1 marca br. Zakłada ona, że w tym roku w każdym miesiącu będą dwie niedziele handlowe - pierwsza i ostatnia. Od 1 stycznia 2019 r. będzie to tylko jedna niedziela w miesiącu - ostatnia, a od 1 stycznia 2020 r. będzie obowiązywał zakaz handlu we wszystkie niedziele, z wyjątkiem siedmiu w roku.

Aby, wraz z wejściem w życie ustawy, zachęcić rodziny z woj. śląskiego do aktywności i podróżowania pociągami, KŚ postanowiły zaoferować bezpłatne przejazdy rodzicom - w każdą pierwszą niedzielę miesiąca wolną od handlu.

Jak napisał w informacji należący do samorządu woj. śląskiego przewoźnik, szczęśliwie pierwsza Rodzinna Niedziela zbiegła się z ociepleniem i nadejściem wiosny - wiele osób wybrało się więc na wycieczki. Największym zainteresowaniem cieszyły się połączenia do Wisły oraz Żywca i Zwardonia. Popularne okazały się też Cieszyn czy Racibórz.

"Cieszymy się, że tak wiele rodzin z naszego województwa miało okazję wybrać się z nami na wycieczkę w ten słoneczny dzień" - powiedział cytowany w informacji prezes Kolei Śląskich Wojciech Dinges. "To na pewno zdrowy sposób spędzania czasu i ekologiczny sposób podróżowania, do czego chcemy w Kolejach Śląskich zachęcać dzieci i ich rodziców" - dodał.

Skierowana do rodzin promocja Rodzinne Niedziele rozpoczęła się w marcu - wraz z wejściem w życie ustawy. Pierwsza okazja, aby skorzystać z oferty nadarzyła się więc 11 marca; kolejne przypadną: 1 kwietnia, 13 maja, 10 czerwca, 8 lipca, 12 sierpnia, 9 września, 14 października, 11 listopada oraz 9 grudnia.

Z bezpłatnych przejazdów mogą w te dni korzystać rodzice lub opiekunowie podróżujący z dziećmi do 16. roku życia. Bilety muszą posiadać jedynie ich podopieczni - rodzic lub dwójka rodziców jadą za darmo. Promocja obejmuje całą sieć KŚ z wyjątkiem odcinka Chałupki - Bohumin, pociągów Ornak na odcinku Żywiec - Zakopane i pociągów specjalnych.

Zapowiadając akcję przewoźnik sygnalizował, że to pierwsza z kilku propozycji, jakie przygotowuje w ramach ogłoszonego przezeń Eko Roku. Była to jednocześnie kolejna część oferty KŚ kierowanej do rodzin. Na stałe są w niej m.in. zniżki dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny oraz Bilet Rodzinny, który daje 30 proc. ulgi osobom podróżującym z dziećmi.

Samorządowa spółka prowadzi też szersze działania mające zachęcać do podróży pociągami. Od 2015 r. dzięki współpracy z czeskim państwowym przewoźnikiem kolejowym, niektóre bilety (sieciowy imienny dobowy lub weekendowy) KŚ są honorowane na terenie całego Kraju Morawsko-Śląskiego.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.