PARTNER PORTALU
  • BGK

Abolicja czynszowa: Bytom odzyskał już 3 mln zł z zaległych czynszów

  • AT    7 stycznia 2016 - 15:41
Abolicja czynszowa: Bytom odzyskał już 3 mln zł z zaległych czynszów
Ze wstępnych analiz przeprowadzonych przez Bytomskie Mieszkania wynika, że od wejścia w życie tzw. uchwały abolicyjnej wzrosła kwota wpłat bieżących czynszów (Bytom, fot.mat. pras.)

W Bytomiu zakończyła się abolicja części długów wobec lokatorów, którzy nie płacili czynszu. Ugody abolicyjne podpisało 1188 osób, a do kasy miasta, jak dotąd, wpłynęło prawie 3 mln zł z tytułu zaległych czynszów.
- Znając strukturę i złożoność tego problemu, a także fakt, że w Bytomiu abolicja miała miejsce po raz pierwszy nie będzie ryzykowne stwierdzenie, że działanie to zakończyło się pomyślnie - mówi Damian Bartyla, prezydent Bytomia.

15 grudnia 2015 r. minął termin składania wniosków. Z 1600 złożonych wniosków, 1393 dłużników uznało swój dług i wyliczoną kwotę do spłaty.

Kwota zaległości wynosiła ponad 7 mln zł

- Od tej liczby trzeba jeszcze odjąć tych, którzy, mimo szansy spłacenia części długu na raty lub w całości, złożyli rezygnację. Decyzję odmowną złożyło 136 wnioskodawców – mówi Sonia Ilga z działu windykacji Bytomskich Mieszkań.

Kwota zaległości, którą mógłby odzyskać Bytom, wyliczona przez magistrat na podstawie złożonych wniosków (30 proc. zaległości oraz 100 proc. kosztów sądowych i egzekucyjnych), wynosiła ponad 7 mln zł.

- Wiadomo już jednak, że będzie ona mniejsza. Opracowując wyliczenia bazujemy na porozumieniach odebranych przez dłużników - informuje Ilga.

Do bytomskiej kasy wpłynęły 3 mln zł

I tak, z 1257 porozumień, dłużnicy odebrali 1188, a łączna kwota należności do spłaty wynikająca z tychże porozumień, wynosi ponad 4 mln zł. Do 31 grudnia 2015 r. do gminnej kasy wpłynęło prawie 3 mln zł. Ostateczną kwotę poznamy po zakończeniu księgowania.

Obowiązująca po 22 czerwca 2015 roku uchwała w sprawie szczególnego trybu umarzania należności pieniężnych za lokale mieszkalne, lokale użytkowe, lub garaże stanowiące własność gminy Bytom bądź będące w zarządzie Bytomskich Mieszkań, dała dłużnikom możliwość umorzenia 70 proc. nieuregulowanych należności pod warunkiem, że spłacą oni 30 proc. długu oraz będą płacić czynsz regularnie do dnia 31 grudnia 2016 r.

Lokatorom, którzy zawarli porozumienie abolicyjne, jeśli wywiążą się z tych zobowiązań, w styczniu 2017 r. zostanie umorzone pozostałe 70 proc. zaległości. Zaprzestanie realizacji powyższych warunków spowoduje rozwiązanie porozumienia.

Ze wstępnych analiz przeprowadzonych przez Bytomskie Mieszkania wynika, że od wejścia w życie tzw. uchwały abolicyjnej wzrosła kwota wpłat bieżących czynszów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • anty urzędnik , 2016-01-08 00:55:51

    Czyli co w Polsce nie opłaca się płacić czynszu, spłacać kredytów?