PARTNER PORTALU
  • BGK

Koleje Śląskie, nowy rozkład: Pojedzie więcej pociągów

  • PAP/AT    10 grudnia 2015 - 10:28
Koleje Śląskie, nowy rozkład: Pojedzie więcej pociągów
Koleje Śląskie modyfikują swój rozkład jazdy (fot. PTWP/Andrzej Wawok)

Rozkład jazdy Kolei Śląskich, który wejdzie w życie 13 grudnia 2015 r. przewiduje nieco więcej kursów w woj. śląskim. Chodzi m.in. o odcinki Gliwice-Zawiercie, Katowice-Bielsko-Biała i Katowice-Tychy Lodowisko.
Spółka uruchomi też we współpracy z Kolejami Czeskimi pociągi do czeskiego Bohumina (a Koleje Czeskie do polskiego Cieszyna), wyjedzie na trasę Częstochowa-Lubliniec, a po decyzji samorządu woj. małopolskiego zawiesi kursowanie pociągów na odcinku Czechowice-Dziedzice-Oświęcim.

Informacje dotyczące zmian w nowym rozkładzie przekazał rzecznik tego samorządowego przewoźnika Michał Wawrzaszek.

Na głównej linii Gliwice-Częstochowa-Katowice od 13 grudnia br. jeden z pociągów przyspieszonych będzie w obie strony kursował z oraz do Gliwic (drugi jeździ w relacji Częstochowa-Katowice-Bielsko-Biała-Żywiec). Między Gliwicami i Zawierciem pojawi się dodatkowa para pociągów, dzięki której na tym najbardziej obciążonym odcinku kursy będą wykonywane co pół godziny od rana do godziny 10 oraz w godzinach 12-18.

Na trasie z Tychów Lodowiska do Katowic uruchomiona zostanie dodatkowa para połączeń po godzinie 21 (w obu kierunkach). Dzięki temu pociągi przez cały dzień poza szczytem będą kursowały tam z częstotliwością ok. 60 minut, a w szczycie co 30 minut. Do rozkładu na dni robocze dodany zostanie trzeci pociąg przyspieszony z Katowic do Bielska-Białej (w popołudniowym szczycie). Wracać on będzie jako dodatkowy pociąg osobowy.

Dzięki porozumieniu z Kolejami Czeskimi (České Dráhy - ČD) i kończącemu się remontowi połączenia Rybnik-Chałupki, część dotychczasowych kursów do Wodzisławia Śląskiego zostanie wydłużona do Chałupek lub czeskiego Bohumina.

Rozkład jazdy na odcinku Rybnik-Chałupki będzie przewidywał sześć par pociągów w dni robocze i cztery pary w wolne. Na odcinku Chałupki-Bohumin kursowały będą codziennie cztery pary pociągów - dwie z i do Katowic oraz dwie z i do Raciborza. Wprowadzony zostanie też poranny pociąg przyspieszony Rybnik-Katowice, powracający do Rybnika po południu.

Zgodnie z decyzją urzędu marszałkowskiego woj. małopolskiego od 1 stycznia 2016 r. zawieszone zostanie przebiegające w większości przez ten region połączenie Czechowice-Dziedzice-Oświęcim. Od tego czasu pociągi jeżdżące nim wcześniej między Katowicami a Czechowicami-Dziedzicami lub przez to miasto do Cieszyna skrócą swoją trasę do relacji Katowice-Oświęcim.

Na linii Czechowice-Dziedzice-Cieszyn rozkład ma umożliwić dojazdy do każdego z tych miast na godziny 6, 8 i 10 oraz powrót po ośmiu godzinach. W dni robocze jeździć ma tamtędy sześć par pociągów. Do polskiego Cieszyna wjedzie osiem par pociągów ČD z i do czeskiego miasta Frydek-Mistek.

Po zakończonym już remoncie trasy Częstochowa-Lubliniec od 13 grudnia Koleje Śląskie uruchomią tam sześć par połączeń w dni robocze i cztery pary w dni wolne od pracy. Rozkład ma umożliwiać dojazd do Częstochowy na godziny 6, 8 i 10 oraz powrót osiem godzin później. Część pociągów będzie skomunikowana w Lublińcu z połączeniami na Kluczbork i Wrocław.

Oprócz tego na linii Katowice-Wisła Głębce w dni wolne od pracy i w wakacje dodany zostanie nowy pociąg, a jeden z dotychczasowych (Czarna Wisełka) wydłużony zostanie z i do Gliwic, kursując na odcinku Katowice-Goleszów jako przyspieszony. Jedna z par pociągów na linii Wodzisław Śląski-Rybnik-Żory-Pszczyna będzie też kursowała w dni wolne (pojadą tam wówczas łącznie cztery pary pociągów). Rozkład na linii Katowice-Bytom-Tarnowskie Góry-Lubliniec istotnie nie zmieni się.

REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.