PARTNER PORTALU
  • BGK

Koleje Śląskie w końcu pojadą do Czech pociągiem. Nie autobusem

  • Michał Wroński    11 stycznia 2016 - 14:17
Koleje Śląskie w końcu pojadą do Czech pociągiem. Nie autobusem
Od przyszłego poniedziałku pociągi KŚ dojadą już do Bohumina. (Fot): mat. pras. Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach

* Pociągi z Katowic i Raciborza zaczną kursować do Bohumina w poniedziałek.
* Odbiór remontowanego odcinka linii odbył się już w miniony piątek.
* Koleje Śląskie będą domagać się odszkodowania od PKP PLK za spóźniony remont.
We wtorek Koleje Śląskie rozpoczną przejazdy techniczne na linii Wodzisław Śląski - Chałupki. Zgodnie z planem przewoźnik miał właśnie tym szlakiem już 13 grudnia, czyli wraz z wejściem w życie nowego rozkładu jazdy, uruchomić bezpośrednie połączenia do czeskiego Bohumina. I uruchomił. Tyle, że autobusowe. Pociągów nie można było wypuścić na trasę, gdyż nie zakończył się remont linii z Wodzisławia Śląskiego do Chałupek.

Dla Kolei Śląskich uruchomienie bezpośrednich połączeń z Katowic i Raciborza do Bohumina miało być najważniejszą zmianą w przygotowanej dla pasażerów ofercie. Podpisane z Ceskimi Drahami porozumienie zakładało ponadto, że będą honorować one część biletów KŚ (na terenie całego województwa morawsko-śląskiego bilety sieciowe imienne dobowe i weekendowe, natomiast do miejscowości przygranicznych tj. Bohumina i Czeskiego Cieszyna bilety rodzinne i bilety dla seniorów). 

Wznowienie połączeń do Bohumina umożliwić miał remont linii kolejowej z Rybnika do Chałupek. Dzięki niemu pociągi miały rozwijać tu prędkość do 80 km na godzinę i w efekcie pokonywać go w 40 minut. Na niespełna trzy doby przed wejściem w życie nowego rozkładu jazdy okazało się jednak, że prace nie zakończą się przed 13 grudnia (co i tak było już spóźnionym w stosunku do planów terminem). Odpowiedzialne za inwestycję PKP Polskie Linie Kolejowe obarczyły winą za taki stan rzeczy wykonawcę (hiszpańską firmę Rubau), a Koleje Śląskie z konieczności uruchomiły zastępczą komunikację autobusową na odcinkach Wodzisław Śląski - Chałupki oraz Rybnik - Wodzisław Śląski.

Obecnie remont linii jest już na finiszu. Jak tłumaczą przedstawiciele PLK trwają jeszcze prace okołotorowe, ale nie powinny mieć one wpływu na ruch pociągów. Odbiór nastąpił w miniony piątek. W najbliższych dniach Koleje Śląskie prowadzić będą przejazdy techniczne. Pierwsze pociągi z pasażerami na pokładzie ruszyć mają w trasę w najbliższy poniedziałek (18 stycznia). A później Koleje Śląskie wystąpią do PKP PLK o odszkodowanie. Jak wyjaśniają przedstawiciele przewoźnika teraz dopiero spółka ustali, jakiej konkretnie kwoty i z jakiego tytułu będzie dochodzić u zarządcy infrastruktury.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.