PARTNER PORTALU
  • BGK

Łódź: marszałek chce przejąć kolejarzy z Przewozów Regionalnych

  • MIW    20 stycznia 2016 - 17:15
Łódź: marszałek chce przejąć kolejarzy z Przewozów Regionalnych
Łódzka Kolej Aglomeracyjna ma ograniczone możliwości taborowe. (Fot. : www.youtube.pl)

• Władze samorządowe chcą połączyć Łódzką Kolej Aglomeracyjną z łódzkim oddziałem Przewozów Regionalnych.  
• To efekt ograniczonych możliwości taborowych ŁKA.
• Ewentualna fuzja mogłaby nastąpić w perspektywie dwóch - trzech lat.
Jak donosi Rynek Kolejowy niebawem mają rozpocząć się rozmowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego i Przewozów Regionalnych i w sprawie ewentualnego przejęcia przez tamtejszy samorząd wojewódzki łódzkiego oddziału przewoźnika. Marszałkowi marzy się, aby połączyć łódzki zakład PR (województwo ma w tej spółce swoje udziały) z całkowicie podległą samorządowi województwa Łódzką Koleją Aglomeracyjną.

O planach takich mówił jeszcze w październiku ubiegłego roku Witold Stępień, marszałek województwa łódzkiego sygnalizując, że chciałby zrealizować taki scenariusz w perspektywie 2-3 lat.

- Myślimy o rozwoju kolei regionalnej podobnie jak np. województwo małopolskie, gdzie też przewidywane jest przejmowanie oddziału – wskazywał.

Przewozy Regionalne na razie zachowują wstrzemięźliwość. Ze względu na restrukturyzację spółka na razie nie rozważa opcji sprzedaży oddziału łódzkiego, ale – jak przyznają jej przedstawiciele - nie wyklucza takiej możliwości w przyszłości i wiele wskazuje na to, że niebawem dojdzie do spotkania obu stron.

Jak przypomina Rynek Kolejowy z związku z ograniczonymi możliwościami taborowymi Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej (istnieje ona od roku 2012) łódzki oddział PR nadal pełni w regionie istotną funkcję.

- Niemal samodzielnie obsługuje on trasę do Skierniewic. Zapewnia też ruch w całej południowo-wschodniej części regionu (Tomaszów Mazowiecki, Opoczno, Piotrków Trybunalski, Radomsko) i utrzymuje przewozy na międzywojewódzkich trasach do Torunia, Wrocławia, Poznania, Warszawy oraz na linii Tarnowskie Góry – Wieluń – Kępno. ŁKA operuje natomiast na trasach do Zgierza, Sieradza, Kutna i Łowicza, obsługuje część kursów do Koluszek oraz pojedyncze pociągi do Skierniewic - wylicza RK. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.