PARTNER PORTALU
  • BGK

Marszałek Wojciech Saługa ostrzega: ceny wody pójdą w górę o 20 procent

  • MIW    17 lipca 2017 - 16:31
Marszałek Wojciech Saługa ostrzega: ceny wody pójdą w górę o 20 procent
Czy ceny wody w woj. śląskim znacząco wzrosną? (fot. pixabay.com)

Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego, wysłał do wszystkich posłów i senatorów z regionu apel dotyczący zmian, jakie przewidywane są w Prawie wodnym. Ostrzega, że ich wdrożenie skutkować będzie wzrostem cen hurtowych wody o 47 gr (tj. o 20 proc.) za metr sześcienny i zmniejszeniem o 42 proc. (50 mln zł) dochodów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
Jak stwierdza Saługa, o ile rozwiązania dotyczące WFOŚiGW odnoszą się do wszystkich wojewódzkich funduszy, o tyle podwyżka cen wody bezpośrednio będzie związana ze specyfiką województwa śląskiego.

Opłata za pobór wód powierzchniowych ma być zróżnicowana w skali kraju. Zdaniem marszałka województwa śląskiego, akurat w tym regionie będzie ona najwyższa.

W przypadku Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów SA w Katowicach opłata za pobór wód powierzchniowych wzrośnie z ponad 700 tys. zł do prawie 6 mln zł.

Czytaj : Jerzy Kwieciński: Nowe Prawo wodne musi być przyjęte, inaczej stracimy refundacje

Jak można przeczytać w piśmie marszałka Saługi, przyczyną tak znacznego wzrostu cen będzie wprowadzenie współczynnika różnicującego. Wynika on nie bezpośrednio z ustawy, a z załączonego do ustawy rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie opłat za usługi wodne oraz szczególne korzystanie z wód. Zaproponowane w nim regulacje Saługa podsumowuje krótko: bierzesz więcej, płacisz więcej.

- Powstaje pytanie, dlaczego nasze opłaty mają być aż o 266% wyższe od najniższych? – pyta marszałek.

Jak stwierdza marszałek, pomysłodawcy ustawy zupełnie nie wzięli pod uwagę specyficznego systemu zaopatrzenia w wodę województwa śląskiego.

- Śląskie stworzyło niemal modelowe rozwiązanie dla aglomeracji, w którym główną rolę odgrywa GPW – największy producent wody w kraju. Dzięki temu 3,5 mln mieszkańców aglomeracji śląskiej ma zagwarantowane bezpieczeństwo dostaw wody – ocenia Saługa i zwraca się z prośbą do parlamentarzystów o „wykazanie troski o los regionu i jego mieszkańców”.

Czytaj : PiS nie poświęci 3,5 mld euro, żeby bronić obietnic Beaty Szydło. Prawo wodne jednak do końca wakacji?

- Na etapie prac nad ustawą można jeszcze zadbać o to, by nie zostało zniszczone rozwiązanie, które sprawdza się od lat i którego koszty nie obciążają nadmiernie budżetów mieszkańców – apeluje marszałek.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Prof. Glass, 2017-07-18 10:56:31

    Chazarski plan zniewolenia gojów w Polsce i na świecie! W Irlandii do nie dawna woda była za darmo, w Finlandii też! Banksterskie żydostwo uknuło ten plan w syjonistycznym kibucu zwanym Israel!