PARTNER PORTALU
  • BGK

Śląsk: większość lokalnych podatków i opłat w 2016 r. - bez zmian

  • PAP    27 grudnia 2015 - 12:27
Śląsk: większość lokalnych podatków i opłat w 2016 r. - bez zmian
Opłaty za wywóz śmieci w miastach regionu także na ogół się nie zmieniają. Są jednak wyjątki. (fot. Pixabay.com CC0)

W woj. śląskim większość lokalnych podatków i opłat w 2016 r. pozostanie na dotychczasowym poziomie - wynika z danych z przekazanych przez wybrane miasta. Niektóre samorządy zdecydowały lub rozważają likwidację niektórych opłat, np. za posiadanie psa czy targowej.
W miastach aglomeracji górnośląskiej kolejny rok generalnie nie przyniesie zmiany ceny wody. Wpływ na to miała decyzja Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów, które utrzyma hurtowe ceny dla lokalnych spółek wodociągowych na dotychczasowym poziomie – 2,25 zł netto za metr sześc., odbiorcy mogą też uzyskać upusty.

Opłaty za wywóz śmieci w miastach regionu także na ogół się nie zmieniają. Są jednak wyjątki. Np. w Rudzie Śląskiej, gdzie wywóz śmieci był stosunkowo tani, cena usługi zostanie podniesiona do 12 zł miesięcznie (o 3 zł). Jak tłumaczą lokalne władze, było to konieczne z uwagi na wzrost cen na rynku usług komunalnych. Podkreślają też, że to i tak nie bilansuje kosztów wywozu śmieci i trzeba do niego dopłacać z budżetu miasta.

Tyle samo co dotychczas za wywóz śmieci zapłacą mieszkańcy Katowic - stawka wynosi 14 zł miesięcznie w przypadku segregowanych odpadów i 20 zł, gdy się tego nie robi. Na niezmienionym poziomie pozostanie opłata za wodę - stawka za m sześc. wynosi 5,82 zł (brutto).

Bez zmian w Katowicach pozostaną też podatki od nieruchomości. Np. stawka od budynków mieszkalnych wynosi 68 gr za m kw., a w przypadku budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej – 22,19 zł. Także na niezmienionym poziomie w Katowicach pozostanie podatek od środków transportu i opłata targowa, która nie była zmieniana od 2010 r. Jak poinformowano PAP w katowickim magistracie, na kolejnej sesji radni mają rozpatrywać wniosek o zniesieniu tej opłaty.

Także w Bielsku-Białej w 2016 r. większość podatków pozostanie na niezmienionym poziomie. Obniżona została jednak stawka podatku od nieruchomości w budynkach, w których prowadzona jest działalność gospodarcza. Bielszczanie zapłacą 22,86 zł za 1 m kw., czyli o 3 gr mniej niż w mijającym roku. Radni znieśli pobieraną od 2008 r. opłatę za posiadanie psa, która wynosiła 50 zł rocznie.

Tyle samo ile w 2015 r. mieszkańcy zapłacą za wodę i ścieki. 1 m sześc. wody w gospodarstwie domowym kosztował będzie 4,67 zł, a u pozostałych odbiorców 8,24 zł. Opłata za odprowadzanie ścieków wyniesie odpowiednio 4,47 zł oraz 7,62 zł. Identycznie będzie w przypadku deszczówki.

Na niezmiennym poziomie pozostanie w tym mieście podatek od nieruchomości. Za 1 m kw. pow. użytkowej mieszkania oraz domu trzeba zapłacić 0,69 zł. Podatek za grunt wykorzystywany do prowadzenia działalności gospodarczej został utrzymany na poziomie 0,89 zł za 1 m kw. Utrzymana zostanie wysokość opłaty od środków transportu. Np. za pojazdy o masie 3,5 do 5,5 t trzeba zapłacić 636 zł, powyżej 5,5 do 9 t - 1188 zł, a do 12 t - 1452 zł. Bez zmian pozostała opłata targowa.

Jak poinformował rzecznik Urzędu Miasta w Częstochowie Włodzimierz Tutaj, nie przewiduje się zmian w wysokości stawek opłat za odbiór odpadów w 2016 r. „Zobowiązania finansowe wobec gminy, wynikające ze składanych deklaracji przez właścicieli nieruchomości, pokrywają koszty funkcjonowania systemu" - wskazał.

Obecne miesięczne stawki za wywóz śmieci w Częstochowie to 10,5 zł od osoby - przy selektywnej zbiórce oraz 12,5 zł od osoby - przy braku segregowania. Od 1 stycznia 2016 r. gospodarstwa domowe, w których dochód nie przekracza kwoty uprawniającej do świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej, będą płacić 50 proc. mniej (pod warunkiem, że segregują odpady).

W 2016 r. w Częstochowie na tym samym poziomie co w 2015 r. pozostaną stawki podatku od środków transportowych i opłaty targowe. Miasto zrezygnowało z pobierania opłaty za posiadanie psów, która w 2015 r. wynosiła 69 zł.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.